reklamı kapat

POPÜLER

facebook

Android kullanıcılarını bekleyen Facebook tehlikesi

Cambridge Analytica ve Facebook skandalının ardından popüler sosyal medya devinin mahremiyet konusundaki açıkları bir bir deşifre ediliyor. Bu kez söz konusu açık Android kullanıcılarını hedef alıyor.

Facebook bir süredir ortaya çıkan mahremiyet skandalı yüzünden büyük sıkıntılar yaşıyor. Olayı çok kısa bir şekilde özetlemek gerekirse Cambridge Analytica çok temel Facebook araçlarını kullanarak kullanıcı verilerine erişiyor. Ancak bu araçlar firmaya sadece etkileşime giren kullanıcının değil, o kullanıcının arkadaşlarının da verisini sağlıyor. Elde edilen büyük veri havuzu hedefli reklamlar için kullanılıyor ve Amerika Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası da bu reklamlarla destekleniyor. Söz konusu mahremiyet ihlali ise bir itirafçı sayesinde ortaya çıkıyor. Facebook her ne kadar hem çok geç hem de çok başarısız bir özür dilemiş olsa da sular durulmak bilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android kullanıcılarına kapsamlı takip

Twitter kullanıcısı Dylan McKay ise bir başka rezaleti ortaya çıkarmış durumda. Sosyal medya devinin son birkaç yıldır tüm arama ve SMS geçmişini kayıtlı tuttuğunu ortaya çıkaran kullanıcı, Android için ortaya çıkan bu mahremiyet problemine dikkat çekiyor. Facebook Android cihazlarda kişi listesine erişim, SMS verisi, arama geçmişi izinlerini talep ediyor. Bunun için gerekçesi de daha başarılı arkadaş önerileri. Uygulamanın bu verileri Messenger üzerinden çekebileceğine de dikkat çekiliyor. Facebook’un durum için yaptığı açıklamada ise “Arama ve mesajlaşma geçmişi kaydetme özelliği Android kullanıcıları için Messeenger ve Facebook Lite dahilinde gelen bir yetenek. Bu özellik değer verdiğiniz insanlarla her zaman iletişimde kalmanızı veya onları bulmanızı sağlıyor. Ayrıca sosyal medya uygulaması üzerinde de daha iyi bir deneyime yol açıyor.” şeklinde. Söz konusu özelliğin kullanıcı izni gerektirdiği de belirtiliyor.

Söz konusu erişimi kapatmak da mümkün. Messenger veya Lite uygulamasına bağlı olarak özelliğin nasıl kapatılacağı adım adım açıklanmış. iOS kullanıcıları içinse böyle bir kayıt durumu söz konusu değil gibi görünüyor.