reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Firefox

Facebook’un her adımınızı takip etmesini engelleyen tarayıcı eklentisi

Facebook‘un veri sızdırma skandalının ardından pek çok kullanıcı veri mahremiyetinin ne kadar önemli olduğunu yeni yeni kavrıyor. Bu alanda kullanıcılara yardımcı olacak projelerden biri de Mozilla’dan Firefox için geliyor.

Advertisement

Cambridge Analytica’nın temel Facebook araçlarını kullanarak ulaştığı verilerin ardından sosyal medya devinin sadece araçlarla ekileşime giren kullanıcıların değil onların arkadaşlarının da verilerini firmaya sızdırmasıyla ortaya çıkan skandalın ışığında popüler sosyal medya devi ciddi sorunlarla yüzleşiyor. Kullanıcılar ise mahremiyet korunumu konusunda firmanın regülasyonlarına artık güvenmiyor. Hal böyle olunca şirketler, kullanıcıların daha güvenli bir internet deneyimi yaşaması için çeşitli çalışmaları başlattı. O firmalardan biri de Mozilla. Firefox için yeni eklentisi olan Facebook Container‘ı duyuran firma, sitenin sizin tarayıcı alışkanlıklarınızı okumasını zorlaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firefox’a özel eklenti

Söz konusu eklenti diğer site ziyaretlerinizin, sosyal medya devi tarafından okumasını zorlaştırma üzerine geliştirilmiş. Facebook üzerinden bir linke tıklarsanız örneğin, sitenin bunu okuması zorlaşıyor. Ya da okuduğunuz bir makaleyi popüler sosyal medya devinde sahip olduğunuz profil üzerinden paylaşmak istiyorsanız yine bu eklenti firma için sizin neleri okuyup paylaştığınızı anlamayı güçleştiriyor. Bildiğiniz gibi sosyal medya devinin reklam takip teknolojisi şirketin hangi eşyaları aldığınızı ya da hangi eşyalara baktığınızı görmesini sağlıyor. Daha sonra bu deneyiminiz size platform üzerinden reklam olarak yansıtılıyor. Mozilla halihazırda Firefox’un özel modunda bu bilginin okunmasını engelliyor. Ancak bu yeni eklenti korumayı bir adım daha öteye taşımak isteyenler için öne çıkıyor. Söz konusu eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.