reklamı kapat

POPÜLER

netflix

Netflix, bu yıl yayınlayacağı orijinal içerik sayısıyla dudak uçuklatıyor

Düzenli olarak orijinal içerikleriyle platformu zenginleştiren Netflix, çevrim içi yayın servislerini geçtik geleneksel medya üzerinde de baskısını hissetirmeye hazırlanıyor. Firma bu yıl 700‘e yakın yeni içerik yayınlayacak.

Netflix’in orijinal içerik üretim hızına yetişmek zor. 100 milyon dolar bütçeli filmlerden sayısız diziye uzanan bu içerik havuzunda firma sinemadan dahi “film” çalıyor. Hatırlarsanız Cloverfield Paradox sinema gösterimini pas geçerek Netflix’te yayınlanmıştı. Haliyle çevrim içi içerik yayınlayan rakipleri arasında da firmanın tercih edilebilirliği artıyor. Hal böyle olunca firma için içerik sayısı da daha fazla önem taşıyor. Netflix CFO’su David Wells, 2018’de bizi 700’e yakın orijinal içerik beklediğini açıkladı. Dizi, film, komedi gösterimleri… Aklınıza ne gelirse.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni içerikler aboneleri çekiyor

Wells, düzenli olarak eklenen orijinal içeriklerin aboneleri mutlu ettiğini ve yeni aboneler çekme konusunda da hayli başarılı olduğunu belirtiyor. 700 içerik çok yüksek bir sayı gibi görünebilir ancak firmanın yayın hızına bakarsak aslında çok da şaşırtıcı değil. Dağ gibi yığılan içerikler arasında bazıları elbette diğerlerine kıyasla sivriliyor. Platformun geniş bir yelpaze sunması izleyici için de daha keyifli bir deneyim anlamına geliyor. Almanya’nın Dark’ından sonra başkta Danimarka’nın Rain’i olmak üzere var olanların dışında diğer ülkeler de orijinal içerikleriyle platforma dahil olmaya başladı. Hatırlarsanız Türkiye’nin de çalışmaları hala devam eden bir Netflix orijinal dizisi bulunuyor. Ancak diziye ilişkin detaylar henüz belli değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sayısı giderek artan işlerin tek korkutucu yanı ise kalitenin düşme olasılığı. Bu zamana kadar orijinal içeriklerinin ne kadar kaliteli olduğuyla övülen platformun böyle bir hataya düşeceğini sanmıyoruz. Zira “Netflix dizisi” denildiğinde oluşan intibayı kaybetmek abone kaybetmekten daha çok zarar verecektir.