reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix’in 2 milyar dolarlık borç talebi

Çevrim içi yayın servisleri arasında zirveye oturan Netflix, tahtını korumak için milyar dolarlar harcıyor. Servis şimdi de borca girmeye hazırlanıyor.

Sadece 2018 yılı için orijinal içeriklere 8 milyar dolar ayıran Netflix, geçtiğimiz haftalarda üçüncü çeyrek sonuçlarını paylaşmıştı. Analistlerin tahminlerini adeta katlayan sonuçlar çevrim içi yayın servisi için pozitif görünse de, Netflix’in konumunu korumak için kesenin ağzını açık tutması gerekiyor. Firmanın pazartesi yaptığı açıklamaya göre, yayın servisi 2 milyar dolarlık yeni bir borca girmeye hazırlanıyor. Talep edilen bu borç için “İçerik satın alımları, üretim ve geliştirme, sermaye harcamaları, yatırımların da yer aldığı genel şirket masrafları” sebep gösteriliyor. Yeni borcun onaylanması durumunda şirketin toplam borcu ise giderek artacak. Eylül sonunda şirketin toplam 12 milyar dolar borcu olduğu kaydedilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelirden önce kalite

Netflix bu zamana kadar dizi ve filmlerinde kaliteyi baz alarak çalışmalarını sürdürecek şekilde bir strateji izledi. Bunun da karşılığı olarak firmanın şu an dünya genelinde 137 milyonun üzerinde abonesi bulunuyor. Diğer firmaları da bu rekabete sürükleyen ve “yetersiz” hissettiren popüler çevrim içi yayın servisinin bu politikası ise uzun vadede ne kadar sürdürülebilir merak konusu. Bütçe konusunda kısıntıya gitmemeyi tercih eden firmanın orijinal içerikleri çok iddialı olsa da işin matematik tarafı servisi ilerleyen zamanlarda zorlayabilir gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Daredevil 3. sezon tanıtımı