reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix kütüphanesindeki yüzde 40’lık küçülme

Her ay yeni içeriklerle kütüphanesini genişleten Netflix için yapılan yeni araştırma film tarafında ilginç bir küçülmeyi işaret ediyor.

Düzenli olarak yeni içeriklerle kütüphanesini genişleten Netflix, lisanslı yapımlarla da izleyicilere alternatifler sunmaya devam ediyor. Ancak pazardaki rekabetin dişli rakiplerle beraber sıkılaşması, firmanın kütüphanesindeki filmlerin sayısında da bir küçülme yaratıyor. Streaming Observer’ın yayınladığı rapor, platformun Amerika’daki kütüphanesini baz alıyor. Raporda popüler çevrim içi yayın servisinin 2014’ten bu yana kütüphanesindeki film sayısında yüzde 40‘lık bir düşüş görünüyor. Beş yıl önce kullanıcılara 6.494 film alternatifi sunan servisin geçtiğimiz ay Amerika kütüphanesindeki toplam film sayısı 3.849 olarak kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix kendi dizi ve filmlerini hız kesmeden üretmeye devam ediyor

Bunun pek çok farklı sebebi bulunuyor elbette. Bunlardan biri platformun yıllar içinde lisanslı içeriklerden orijinal içeriklere kaymaya başlaması. Son olarak Martin Scorsese’nin The Irishman filmini yayınlayan platform, orijinal yapımları arasına çok iddialı işler katmaya devam ediyor. Bir diğer sebep haberin başında da söylediğimiz gibi lisanslı içeriklerin pazardaki yeni oyuncularla beraber dağılması. En yakın örnek Disney+. Kendi çevrim içi yayın servisini açmadan önce Disney içeriklerini artık lisanslamayacağını duyurmuştu.

Şüphesiz Netflix için gelecek de orijinal içeriklerde yatıyor. Özellikle dizi tarafında hayli popüler işler ortaya koymaya devam eden yayın servisi belgeselden filmlere, animasyonlara kadar geniş bir yelpazede orijinal içerik üretmeye devam ediyor. Rekabette servisin tahtını koruyacak en önemli etmenlerden biri de popüler orijinal içerikler olacaktır kuşkusuz. Hazırlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Aralık 2019 ajandası