reklamı kapat

POPÜLER

netflix-rakibi-disney

Disney’in Netflix rakibi servisi için aldığı önemli karar

Disney, Netflix rakibi çevrim içi yayın servisini bu yıl kullanıma sunacak. Disney+ adını taşıyan servis ise çıkışta farklı içerikleri de beraberinde getiriyor.

Disney, Netflix ile rekabeti kızıştıracak hayli iddialı servisinin çıkışı için gün saymaya başladı. Şimdilerde Star Wars’tan Marvel serisine kadar uzanan, çatısı altındaki her bir departmanın kendisi için özel içerik hazırlığında olduğu bu servisin çıkışı ise daha kapsamlı olacak. Disney CEO’su Bob Iger’ın 5 Şubat’ta gerçekleştirdiği toplantıda servisin Disney’in sahibi olduğu içeriklerin dışında, farklı üreticilerin de içeriklerine yer vereceği belirtiliyor. Halihazırda firmanın elinde bitmiş herhangi bir orijinal içerik bulunmadığından platformun daha çekici hale gelebilmesi için kütüphanenin zenginleştirilmesi amaçlanmış. Bunun için lisans anlaşması tamamlanan ilk şirketin CBS olduğu kaydediliyor. Bu anlaşmanın farklı şirketlerle kapsamının genişleme olasılığı ise şimdilik bilinmiyor. Disney’in kendi dizilerinin sayısını çoğaltana kadar aldığı bir önlem olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix rekabeti nasıl sonuçlanacak?

Servisi ilk “özel içeriğinin” ise Captain Marvel olacağı yine aynı toplantıda açıklandı. Captain Marvel’ı farklı şirketlere lisanslamayacağını açıklayan Iger, sinema gösteriminden sonra servisle beraber filmi izleyicilerle buluşturacak. Iger aynı zamanda bu servis için Disney’in 140 milyon dolarlık yıllık lisans getirisinden vazgeçtiğini de açıkladı.

Bu yılın sonlarına doğru ilk olarak Amerika’da daha sonra da diğer ülkelerdeki faaliyetlerine başlayacak olan servis için şimdilik bir fiyatlandırma bulunmuyor. Ancak geçmişte yapılan açıklamalar servisin Netflix fiyatlandırmasına kıyasla daha uygun olacağını gösteriyor. Netflix’in Amerika’da yakın zamanda fiyatlarına zam yaptığını da hatırlatalım.

İlgili video

Captain Marvel’ın Super Bowl’da yayınlanan yeni fragmanı