reklamı kapat

POPÜLER

Ekran kaydeden iPhone uygulamaları

iPhone kullanıcılarını bekleyen tehlike: Sizden gizli ekranınızı kaydeden iOS uygulamaları

Genellikle Android cihazlarda denk geldiğimiz sorunlardan biri iPhone uygulamalarında da kendini gösteriyor. Bazı popüler uygulamalar sizden gizli ekranınızı kaydediyor.

iPhone kullanıcıları muhtemelen habersiz oldukları ilginç bir sorunla karşı karşıya. Pek çok popüler firma, uygulama üzerinden kullanıcı davranışlarını algılayabilmek için ekran kaydı gerçekleştiriyor. Ancak buradaki en büyük sorun uygulamanın bunu net bir şekilde kullanıcı ile paylaşmaması. Hatta bazı örneklerde bunu hiç paylaşmaması. Yani sizden net bir açıklamayla izin almadan, ekranınız kaydediliyor. TechCrunch tarafından ortaya çıkarılan bu iPhone uygulamaları arasında otel uygulamalarından seyahat sitelerine, bankalardan operatörlere uzanan geniş bir liste bulunuyor. Kaydedilen bu verilerin bir kısmı maskelense de ciddi bir sızıntıya sebep olabileceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl çalışıyor?

Uygulamaya entegre edilen sistem uygulama geliştiriciye ekranda yapılan işlemleri yeniden oynatma imkanı tanıyor. Bu işlemi yeniden oynatan geliştirici, kullanıcının uygulama ile nasıl etkileşime geçtiğini görüntüleyebiliyor. Bu hizmeti sunan şirketlerden biri de Glassbox. Abercrombie & Fitch, Hotels.com ve Singapore Airlines gibi uygulamaların iş birliği yaptığı Glassbox, bu durumu Twitter’dan yüksek sesle ifade etmekten de çekinmemiş gibi görünüyor.

The App Analyst’in kaleme aldığı makalede Air Canada’nın iPhone uygulamasının bu “yeniden oynatma” kayıtlarını düzgün bir şekilde maskelenmediği belirtiliyor. Bu da kullanıcıların pasaport numaralarını ve kredi kartı bilgilerini her seansta görülebilir kılıyor. Air Canada yaptığı açıklamada uygulama dışında ekran kaydı gerçekleştirmediklerini belirtiyor. Geçtiğimiz haftalarda Air Canada’nın uygulamasının veri sızıntısı yaşadığı ve 20 bin profilin sızdığı düşünülünce, bu “ekran kaydı” sorununun ne kadar büyüyebileceğine ilişkin çok ufak bir ipucu da elde etmiş oluyoruz. TechCrunch, inceledikleri uygulamalardan hiçbirinin ekran kaydı konusunda bilgi içeren bir mahremiyet politikası yayınlamadığına dikkat çekiyor. App Store’da yayınlanan uygulamaların, mahremiyet korunumuyla ilişkili özelliklerini kullanıcılarla açık bir şekilde paylaşması gerekiyor. Glassbox, kullanıcıdan özel bir izin istemediği için, uygulamanın kullanıcılarının ekranlarının kayıt altına alındığından haberleri dahi olmuyor.

İlginizi çekebilir

Paypal hesabından otomatik para çeken zararlı Android yazılımı