reklamı kapat

POPÜLER

iOS 12

iOS 12’nin mutlaka denemeniz gereken gizli özellikleri

iOS 12 güncellemesiyle beraber yeni yetenekler kazanan iPhone’unuzda mutlaka denemeniz gereken özellikleri derledik.

iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR kendini gösterdikten sonra pazartesi günü de iOS 12 nihayet tüm kullanıcılar için indirilmeye sunuldu. Dijital Sağlık hareketi kapsamında Ekran Süresi özelliğiyle dikkat çeken iOS 12’nin yetenekleri ise bununla sınırlı değil. Çok daha pratik ve gelişmiş bir deneyim sunmayı amaçlayan yenilenmiş işletim sistemi, “nihayet” dedirten özelliklerle de kullanıcıların karşısına çıktı. “Neymiş bu yenilikler, ne değişti şimdi?” diye düşünenlerdenseniz, yeni işletim sisteminde mutlaka denemeniz gereken özellikleri bir araya getirdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekran Süresi

Bu hiç gizli bir özellik değil ama, en dikkat çeken özelliklerden biri olan Ekran Süresi’ne hızlıca başta değinmek istedik. Ekran Süresi artık Ayarlar panelinde yeni bir sekme olarak karşımıza çıkıyor. Burada telefonda hangi uygulamalara ne kadar vakit ayırdığınızı görebiliyorsunuz. Aynı zamanda telefon kullanımını limitlemek de mümkün oluyor. Bu özelliğin neler yapabildiğine dair detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Otomatik şifre doldurma

iOS 12 ile beraber parola hatırlama derdi de bir nebze olsun kolaylaşıyor. Otomatik parola doldurma özelliğini geliştiren Apple artık üçüncü parti parola uygulamalarına otomatik parola doldurma yetkisi veriyor. Böylelikle uygulamaları açmadan parola girmek mümkün oluyor. Ayarlar’dan Parolalar ve Hesaplar > Parolaları Oto. Doldur kısmından özelliği açabilirsiniz. Safari’nin kendinde de bulunan otomatik parola doldurma özelliği kullanımı biraz daha kolaylaştıracaktır.

Şarkı sözü ara

Adını bir türlü hatırlayamadığınız ama sözlerini hatırladığınız şarkıları Apple’ın Müzik uygulamasında sözleriyle aratabilirsiniz.

Sessiz bildirimler

Yoğun bir günde susmak bilmeyen uygulama bildirimlerini telefonu tamamen sessize almadan susturmak artık mümkün. Sürekli bildirimle sizi rahatsız eden özel bir uygulama varsa bildirim ekranında gelen bildirimi sola kaydırarak Yönet seçeneğine tıkladıktan sonra Sessiz Bildir seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu noktadan itibaren uygulamadan gelen bildirimler Bildirim Merkezine düşer ancak cihaz ekranda sizi uyarmaz.

Yeni bir yüz!

Sonunda Face ID’ye ikinci bir surat ekleme yeteneği iOS 12 ile geldi. Touch ID’de 5 farklı parmak eklemeye imkan tanıyan Apple, Face ID’yi tek suratla sınırlandırmıştı. Ayarlar > Face ID ve Parola > Farklı Bir Görünüş Ayarla adımları ile ikinci bir yüz ekleyebilirsiniz.

İşitme özelliği

Daha önce AirPods’un işitme cihazı gibi kullanılabileceğinden bahsetmiştik. iOS 12 ile beraber bu durum gerçekleşti. Ayarlar > Denetim Merkezi > Özelleştir adımlarını takip ederek İşitme özelliğini Denetim Merkezi’ne ekleyebilir, AirPods’unuz takılıyken kullanabilirsiniz.

Kestirmeler

Bu yeni özellik esasen ayrıca indirebileceğiniz bir uygulamada gizli. App Store’dan indirebileceğiniz Apple uygulaması Kestirmeler, birçok görevin dokunmayla veya Siri’ye sorularak yapılmasını sağlıyor. Bu da cihazı çok daha etkili ve basit kullanmayı sağlıyor. Örneğin bir web sayfasındaki görüntülerin hepsini kaydedebilir ya da çektiğiniz son ekran görüntüsünü içeren bir iletiyi Siri’ye söyleyerek hazırlatabilirsiniz. Tabii bu kestirmeleri önceden ayarlamış olmak lazım. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Performans ve pil

Ve tabii ki iOS 12 için beklentiler performans ve pilin iyileşmesi üzerineydi. iOS 12’nin dağıtıldığı tüm iPhone modellerinde ciddi bir performans ve kullanım süresi artışı bekleniyor. Bu da telefonunuzun yeni özelliklerini daha uzun ve etkili kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

İlginizi çekebilir

iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR tanıtımı