reklamı kapat

POPÜLER

Ana ekran tuşsuz iPhone X ile uygulamalar nasıl kapatılıyor?

iPhone X ile birlikte ana ekran tuşuna ve ona entegre edilmiş olan parmak izi okuyucuya elveda diyoruz. Ana ekran tuşunun denklemden çıkartılmasıyla birlikte iPhone X farklı bir havaya bürünüyor. iOS 11 ile birlikte uygulamaları kapatmak veya aralarında geçiş yapmak için farklı dokunuşlara ihtiyaç duyuluyor.

Arka arkaya birden fazla uygulama açtığımızda ve bu uygulamalar telefonumuzu yavaşlatmaya başladığında yapmamız gereken şey belli: Tüm uygulamaları kapatarak sistemin yükünü azaltmak. iPhone tercih eden kullanıcılar bu işlemi gerçekleştirmek için ana ekran tuşuna iki kere basıyordu. Ardından kapatmak istedikleri uygulamaları teker teker seçebiliyordu. Bu şekilde uygulamaların tamamını kapatmak da mümkün.

Sonunda resmen duyurulan iPhone X ile birlikte bu etkileşim ciddi bir değişim yaşıyor. Yeni amiral gemisi model 3D Touch teknolojisini kullanıyor. Uygulamaları kapatmak için ekranın altından üstüne doğru parmağınızı kaydırmanız gerekiyor. Eğer bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirirseniz ana ekrana dönüyorsunuz. Daha yavaş yapmanız durumunda açık tüm uygulamaları görme fırsatı elde ediyorsunuz. Fakat değişen sadece uygulamaları kapatma biçimimiz değil. Bunun yanında uygulamalar arasında geçiş yapma biçimi de farklılaşıyor. Ekranın alt kısmına parmağınızı koyup geriye doğru hareket ettirdiğinizde bir önceki uygulamaya geçiş yapıyorsunuz. Bu işlemi hızlı bir şekilde yaptığınızda daha önceki uygulamalara geri dönmüş oluyorsunuz. iPhone X’te uygulamaların nasıl kapatıldığını aşağıda yer alan kısa videoda görebilirsiniz.