reklamı kapat

POPÜLER

iphone x

iPhone X’a ana ekran tuşu ekleyen enteresan aksesuar

iPhone X çerçevesiz tasarım anlayışıyla birlikte ana ekran tuşuna ve Touch ID teknolojisine veda etti. Onun yerine yüz tanıma sistemi olarak özetleyebileceğimiz Face ID geldi. Fakat kimi kullanıcılar için eski alışkanlıklardan vazgeçmek pek kolay olmuyor. Bu noktada ana ekran tuşunu geri döndüren aksesuar devreye giriyor.

CES 2018 kapsamında gün yüzüne çıkan bu aksesur Çin tabanlı ufak bir firma tarafından üretiliyor. Şekil olarak iPod Nano’ya benzeyen bu aksesur Lightning girişi üzerinden bağlantı kuruyor. Ekranın alt kısmına ana ekran tuşunun yer aldığı bir parça ekliyor. Normalde böyle bir cihazı kullanmanın kablolu kulaklıktan vazgeçmek anlamına geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksesuarın üstünde hem 3.5 mm kulaklık girişi hem de Lightning bağlantısı yer alıyor. Bu sayede hem müziğinizi dinleyip hem telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere aksesuar Touch ID teknolojisini geri getirmiyor. Yani parmağınızı okutarak telefonunuzun kilidini açmanız mümkün olmuyor. Sadece fiziksel tuşu geri getirmiş oluyorsunuz. Güvenlikten mahrum kalmak istemiyorsanız Face ID veya şifre kullanmanız gerekiyor.

Peki tuş ne işe yarıyor? Uygulamalardan çıkmayı ve Siri’yi aktif hale getirmeyi sağlıyor. Kısacası oldukça hafif bu aksesuar pek de işlevsel değil. iPhone X’in teknolojik ve hafif görüntüsüyle de pek uymuyor. İsmi belirtilmeyen bu aksesuarın satış fiyatı da bilinmiyor.

İlginizi çekebilir