reklamı kapat

POPÜLER

CLS ve E-Serisi yeni jenerasyonda “elektriklendi”; karşınızda büyükleri bir araya getiren Mercedes AMG 53 ailesi [Video]

16 Ocak 2018

Detrorit’te sergilenen ve üç farklı modeli bir araya getiren Mercedes AMG 53 ailesinde tek bir motor çok fazla güç ve özgürlük var.

Mercedes-Benz cephesinde 2019 G-Serisi‘nin heyecanıyla geçmekte olan Detroit Otomobil Fuarı’nda ortamın hararetini artıran üç ateşli model de kendisine yer buldu. AMG ortaklığıyla geliştirilen ve performans tutkunlarının ilgisini fazlasıyla çekme potansiyeli olan bu modellerin ortak paydası ise AMG 53 rozeti olacak. 2018 E-Serisi, E-Serisi Convertible ve CLS tabanlı olarak üç farklı modelden oluşan AMG 53 ailesi tasarım geliştirmelerinin yanı sıra motor teknolojileriyle de yeni bir kullanıcı deneyimini vadediyor. İşin belki de en keyifli yanıysa tüm seride tek bir motorun kullanılıyor olması. Bu da farklı gövde tiplerinde bir motorun neler yapabildiğini görebileceğimiz ve kullanıcıların akıllarında bir soru işareti kalmadan satın alma olanağına sahip olduğu anlamına geliyor elbette. Evet, sonuçta bazı tatlıların hepsi şerbetten yapılır lakin farkı yaran nokta her zaman ana malzemedir öyle değil mi?

En keyifli paylaşım

CLS53 sedan, E53 coupe ve E53 convertible isimleriyle AMG imzalı modeller arasındaki yerini alacak olan versiyonların hepsinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi aynı motor kullanılıyor. Twin-turbo destekli 3.0 litrelik sıralı altı silindirli yapıda olan bu motorun en önemli özelliği ise EQ Boost teknolojisi. Son olarak kasım ayında tanıtımı gerçekleştirilen 2018 CLS’de karşımıza çıkan elektrik motor destekli 48V’luk hibrit sistemin, motora getirdiği ek güçle birlikte turbo lagının da önüne geçtiğinin de üstünde duruluyor. Bu sistemle birlikte toplamda 435 beygir güce ve 520 Nm torka sahip olan CLS53, 0’dan 100’e hızlanmasını 4,5 saniyede (E53 4,4 saniyede) tamamlayabiliyor. Her iki model için ortak olarak açıklanan maksimum hız değeri ise 270 km/s. E53 serisinde de benzer performans değerlerini ortaya koyan bu motor, 396 beygirle bugüne kadar en güçlü E versiyonu olarak bilinen E43’ü de geride bırakmayı başarıyor. Motorda olduğu gibi şanzıman kısmında da 9 ileri çift kavrama üniteyi paylaşan tüm AMG 53 ailesinde 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi de standart olarak sunuluyor.

Bildiğimiz AMG, sevdiğimiz AMG

Mercedes AMG 53 ailesi motorla birlikte bildiğimiz performans parçalarının araçlara entegrasyonunu beraberinde getiriyor. Tampon, jant seti ve difüzör gibi dış bölümde aracın tamamında karakteristik değişimleri barındıran bu değişimler içeride ise, hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir kokpit olarak karşımıza çıkıyor. Temelde 2018 CLS ve E-Serisi’nin AMG versiyonlarında gördüğümüz bolca karbon detaydan oluşan araçlarda S-Serisi’nde gördüğümüz teknolojik parçalar da es geçilmemiş. Aktif fren, aktif direksiyon, aktif hız limit, adaptif hız sabitleyici ve şeritte tutma asistanı gibi pek çok yardımcı elemanla desteklenen AMG 53 modellerde Eco, Comfort, Sport ve Sport+ gibi sürüş modları da benzerlik gösteriyor. Fiyat bilgisi henüz paylaşılmayan modellerin yüz kilometrede ortalama 8,4 litre yakıt tükettiğini belirterek detaylarda kaybolmaya devam edeilim.

Video