reklamı kapat

POPÜLER

2019 Mercedes G-Serisi

Artırılan arazi kabiliyeti ve merak edilen tüm detaylarıyla 2019 Mercedes G-Serisi [Video]

Detroit Otomobil Fuarı’nın ağır başlarından olan 2019 Mercedes G-Serisi, merak edilen tüm detaylarıyla organizasyondaki yerini aldı.

Kapılarını açtığı ilk günde Ford ve Chevrolet‘nin pickup sınıfında, akıllarımıza “Çiçek Abbas” filmini getiren atışmasına sahne olan Detroit Otomobil Fuarı’nda beklenen yıldız yağmuru gerçekleşti. Organizasyonun en hareketli günlerini yaşadığımız bu tarihlerde markaların tanıtım hamleleri bir bir gerçekleşiyor. Bu tanıtımlar içerisinde bizim ayrı bir ilgiyle beklediğimiz 2019 Mercedes G-Serisi de, merak edilen cevaplarıyla sahnedeydi. Geçtiğimiz aylarda resmi kokpit görsellerinin paylaşılmasından ardından, sızıntı ile dış tasarımdaki değişimleri de öğrendiğimiz aracın geriye kalan teknik özelliklerini de artık biliyoruz. Eee o zaman sözü fazla uzatmadan 1979’dan beridir sokaklarda gördüğümüz bu ikonun ne gibi iyileştirmeler aldığına bakalım.

Tasarımın getirdikleri

Yeni G-Serisi’nin her ne kadar geçtiğimiz hafta ortaya çıkan sızıntı görselleri üzerinden dış tasarımını değerlendirmiş olsak da resmi tanıtım ardından, burayla ilgili hala söylenecek birkaç şeyin olduğunu görüyoruz. Aracın tanıtımında sahneye çıkan Mercedes CEO’su Dieter Zetsche‘nin de üzerinde durduğu tasarımın tanıtım bölümünde, Zetsche’de bir politikacı havası algıladık diyebiliriz. “Yapabilirdik ama yapmadık.” cümlesiyle G-Serisi’nde ilk jenerasyondan bugüne gelen ve yeni modelde korunan noktaların altını çizen CEO, burada kutu formlu gövdenin, kapı kollarının, kaputunun üzerinde yer alan sinyallerin ve ışıklandırma tasarımlarının ilk günkü gibi devam ettiğinin altını çizdi. Peki dış bölümde yeni jenerasyon dedirtecek neler değişmişti?

Değişimler ön ızgara ve farlarda ufak çapta hissedilirken, en büyük fark kaput ve ön tamponda kendisini gösteriyor. Aeroninamik açıdan G-Serisi’nin biraz daha rahatlatan tamponun beraberinde bir derecelik ek yaklaşma açısı getirdiğini ve toplamdaki değeri 31 dereceye yükselttiğini görüyoruz. Arka bölümdeki değişimleri hissedilmeyecek noktada olan 2019 G-Serisi, gövdedeki bu kadar az değişime rağmen yerini aldığı modelden uzunluk olarak 50 milimetre, genişlik olarak ise 120 milimetre daha ileride.


Modeli bir öncekinden ayıran en büyük farkında, ilk detayları ortaya çıktığında kokpit kısmında yatacağını zaten biliyorduk. Bu bölümü tamamen revize eden Mercedes, üç kollu sporif direksiyon ile başlayan bu değişim içerisinde boyutu 12,3 inç olan iki adet ekran, ısıtma-masaj fonksiyonlu koltuklar, 16 hoparlörlü Burnmester ses sistemi ve krom-ahşap-karbon detaylarla tamamlıyor. Yalıtım konusunda da önemli iyileştirmelerin yapıldığının altını çizen Mercedes, arka bölümde 150 milimetrelik diz mesafesi iyileştirmesi yapıldığını açıkladı.

Arazide daha derinlere

2019 Mercedes G-Serisi’nin kaputunun altında ilk adımda twin-turbo destekli 4.0 litrelik V8 makineyi göreceğiz. 416 beygir güç ve 609 Nm tork üreten bu motorun değerleri 9 ileri otomatik şanzımanla dört tekerlekten yere aktarılacak. Aracın altyapı ve arazi kabiliyeti konusuna ise ayrı bir parantez açmamız gerekecek. Dört tekerlekten çekişli altyapısı üç adet elektronik diferansiyel kilidiyle desteklenen yeni G-Serisi’nde artık ön bölümde de bağımsız süspansiyon geometirisi kullanılıyor. Burada AMG‘ye teşekkür etmemiz gerekiyor çünkü, kullanılan hafif alaşım malzemeler toplamda ortaya çıkan 170 kilogramlık iyileşmenin en büyük yardımcılarından bir tanesi de bu bölümde. 70 santimetrelik su birikintilerinden sorunsuz şekilde geçebildiği söylenen araca eklenen G-Mode isimli sürüş modu, arazi ve yol şartlarına göre aracın tüm sürüş karakterini otomatik olarak değiştiriyor. Önümüzdeki haziran ayından itibaren Almanya’da satışlarına başlanacak olan 2019 Mercedes G-Serisi’nin başlangıç fiyatı 107 bin euro civarında olacak.

Video