reklamı kapat

POPÜLER

macbook air

Steve Jobs’un tanıttığı MacBook Air bugün 10 yaşında [Video]

Apple’ın 2011 yılında hayata veda eden kurucularından Steve Jobs bundan 10 yıl önce MacBook Air’ı tanıtmıştı. İnceliğiyle tüm dikkati üstüne çeken dizüstü bilgisayar teknoloji satışa sunulduğu günden bugüne kendinden söz ettirmeyi başarmıştı.

Şık tasarımıyla göze çarpan bilgisayarın 2008 yılında satışa sunulan modelinde 1,6 GHz hızında çalışan Intel Core 2 Duo işlemci, 2 GB RAM ve 80 GB dahili hafıza yer alıyordu. 1.799 dolardan piyasaya sürülen bilgisayarın 1,8 GHz’lik ve 64 GB SSD’li versiyonu da bulunuyordu. En üst segment özelliklere sahip modelin fiyatı ise 3.098 dolara kadar çıkıyordu. Bu fiyatın o tarihte satılan Mac Pro’dan 300 dolar daha fazla olduğunu belirtmekte yarar var. MacBook Air ilklerin dizüstü bilgisayarı olarak karşımıza çıkmıştı. Apple’ın ilk CD / DVD sürücüsü olmayan bilgisayarı olan MacBook Air, çoklu trackpad’e ve SSD’ye sahip bilgisayar olduğunu hatırlatalm. Farklı markaların piyasaya sürdüğü ince dizüstü bilgisayarların da atası olan MacBook Air, şu anda eski popülerliğini yitirse de halen dikkat çekici bir tasarıma sahip.

MacBook Air’ın yeni modeli ne gibi özellikler sunuyor?

Şu anda satılan MacBook Air’lar 1,8 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Core i5 işlemci, 8 GB RAM ve 128 GB dahili hafızayla geliyor. 13 inçlik MacBook Air’ın Türkiye’deki başlangıç fiyatı ise 4.599 TL.

Video