reklamı kapat

POPÜLER

Gmail

Farklı uygulamaların Gmail hesabınıza erişimini kaldırma [Nasıl Yapılır?]

Gmail üzerindeki e-postalarınızın güvenliği konusunda ısrarcıysanız e-postalarınıza erişebilen uygulamaları devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz.

Günümüzde e-posta servisi dendiğinde akla ilk Gmail geliyor. Fakat Google, Gmail servisi yüzünden son günlerde zor anlar yaşıyor. Daha önce Gmail’deki e-postaların hesabınıza erişim izni alan Google dışı uygulamalar tarafından okunduğu iddiasını paylaşmıştık. İddialar üzerine Google, kullanıcılara borçlu olduğu açıklamayı yapmış ve korkulacak bir durum olmadığının altını çizmişti. Google’ın açıklamasına göre Gmail hesaplarına erişim izni gerektiren uygulamalar Google tarafından birtakım temel kriterler baz alınarak inceleniyor ve Google’ın şüpheli bulduğu uygulamalar gerekli bu izni alamıyor. Fakat içi rahat etmeyen kullanıcılar için Google, alternatif bir çözüm de öneriyor. İstendiği takdirde hesap ayarlarından e-posta hesaplarına erişim hakkı bulunan uygulamalar teker teker kaldırılabiliyor. Siz de bu alternatif yöntemi denemek isterseniz göstereceğimiz birkaç adımı uygulayarak bunu başarabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunu yapmak uygulamanın erişimini tümden kesiyor

E-posta hesabınıza erişebilen Google dışı uygulamaları görüntülemek için öncelikle bir masaüstü tarayıcıyla buraya tıklayarak hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra ise yapmanız gereken, karşınıza çıkan ana ekrandaki “Oturum açma ve güvenlik” sütunu altından “Hesaba erişimi olan uygulamalar” kısmına tıklamak. Sonraki adımda Google hesabınıza erişimi olan bütün uygulamaları ve Chrome veya herhangi bir Android cihaz üzerinden kaydettiğiniz internet sitesi şifrelerinizi görebilirsiniz.


Buradan istediğiniz uygulamanın hesabınıza erişimini “Uygulamaları Yönet” tuşuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek uygulama listesinden ilgili uygulamayı seçerek kaldırabilirsiniz. Bunun için “Erişimi Kaldır” tuşuyla işleme onay vermeniz yeterli.

Hepsi bu kadar. Ancak içiniz biraz da olsa rahatladıysa size kötü bir haberimiz var. Erişimi kaldırdığınız tüm uygulamaları bir daha o hesabınızla entegre kullanmanız mümkün değil. Yani, bir uygulama sadece e-postalarınıza erişemesin ama Drive’ınıza dosya yükleyebilsin istiyorsanız bu maalesef olanaksız. Bunun için erişimini kaldırmak istediğiniz uygulamaları iyi seçmeniz gerekiyor. Bu noktada, bilinen dev servislerin Google hesabınıza erişmesinde herhangi bir sorun yok çünkü ilgili servisler de kendi güvenliklerini en az Google kadar ciddiye alıyor. Bizim tavsiyemizse ne kadar güvenli olduklarını iddia etseler de henüz yeni kurulmuş küçük servisleri hesabınıza bağlamak için acele etmemeniz.

İlginizi çekebilir

Gmail için Email Studio kurulumu