reklamı kapat

POPÜLER

Google Gmail

Google’ın Gmail kullanıcılarına büyük şok: E-postalarınız başkaları tarafından okunuyor!

İnternet devi Google‘ın milyonlarca kişi tarafından e-posta servisi Gmail, bugün kötü bir haberle gündeme geldi. Bundan sonra servis içerisinde verdiğiniz izinlere çok dikkat edin.

Günümüzde e-posta denildiği zaman akla ilk olarak Gmail geliyor. Dediğimiz gibi milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılan servis, büyük bir gizlilik problemiyle gündemde. Google biliyorsunuz Gmail’den temel kullanımda ücret almıyor. Hal böyle olunca şirket uzunca bir süre kişilerin e-posta içeriklerini tarıyor ve buna özel reklamlar gösteriyordu. Daha sonra bu tepki çeken adımı bitiren firma, ortaya çıktığı kadarıyla süreci üçüncü parti geliştiriciler için devam ettiriyor. Söylendiği kadarıyla Gmail hesabına erişim izni verilen uygulama ve geliştiriciler, kişilerin e-posta içeriklerini okuyabiliyor. Burada en ürkütücü detay ise sürecin sadece bilgisayar tabanlı olmaması. Yani bu şirketlerde çalışan personelin de istedikleri hesabı inceleyerek içeriklere bakabildiği söyleniyor. Bu da inanılmaz bir gizlilik ihlali olarak öne çıkıyor. Kişiler izin verdikleri üçüncü parti uygulamaları Google hesaplarının “Hesaba erişimi olan uygulamalar” ayarlarından görebiliyor. Aynı yerden bu uygulamalara erişim de kapatabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Gmail izinlerini alırken kişilere açık davranmıyor

Şirketler kişilerden üstü kapalı olarak alınan izinler ile binlerce mesajı okuyabildiklerini belirtiyor. Bunun makine öğrenme algoritmalarını eğitmek için olduğu söylenirken, süreçte e-postaların başka yerler ile paylaşılma ihtimali dahi bulunuyor. Bu arada bazı Google mühendislerinin de çok özel durumlarda (Hata, güvenlik, yasal soruşturma vb.) e-posta içeriklerini okuyabildiği belirtiliyor. Yani özetle servis içerisindeki e-postaların hiçbir güvenliği bulunmuyor. Bu açıdan çok özel konulardaki iletişimin “uçtan uca şifrelemeli başka servislerde” yapılması daha iyi duruyor. Aynı zamanda üçüncü parti uygulamalara verilen izinlerin kaldırılması da çok mantıklı görünüyor.

İlgili Video

Şirketin ilginç AR uygulaması