reklamı kapat

POPÜLER

Gmail maksimum eklenti boyutunu iki katına çıkarttı

Dünya genelinde en fazla tercih edilen e-posta servislerinden olan Gmail kendini geliştirmeyi sürdürüyor. Google‘ın sahibi olduğu bu servis yeni özelliğiyle birlikte çalışanların işini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Gmail son olarak zararlı yazılımlara karşı önlem almasıyla öne çıkmıştı. Bu kapsamda şubat ayından itibaren JavaScript dosyalarının Gmail üzerinden atılan e-postlara yüklenmesi ve gönderilmesi engellenmişti. 13 Şubat‘tan itibaren geçerli olan bu yeni kural hackerların kullanıcıların hassas bilgilerine erişmesini engelleme amacı taşıyordu. Gmail‘in attığı son adım ise kullanıcıların dosya göndermelerini kolaylaştıracak.

Eğer DropBox veya Google Drive gibi bir servis kullanma niyetinde değilseniz, yüksek boyutlu bir dosyayı göndermek için akla e-posta geliyor. Fakat Gmail’in şimdiye kadar maksimum 25 MB‘lık dosyalara müsade etmesi bu noktada büyük bir soruna neden oluyordu. Durumun farkında olan Google e-postalardaki maksimum eklenti boyutunu iki katına çıkarttı. Bundan sonra ağırlığı 50 MB‘a kadar olan dosyalar Gmail ile e-posta üzerinden gönderilebilecek. Elbette sınır olarak seçilen 50 MB  birçok alanda pek yeterli olmayacak. Elbette Google da bunun farkında ancak kullanıcılarını daha yüksek boyutlu dosyalar için Google Drive’a yönlendirmeyi tercih ediyor. Buna rağmen 25 MB’ın yerine 50 MB kullanıcılara ciddi bir kolaylık sunacak gibi görünüyor.