reklamı kapat

POPÜLER

Gmail’deki sahte ek dosyalar kişisel bilgileri tehlikeye atıyor

En çok tercih edilen e-posta servislerinden biri olan Gmail kullanıcılarını korumak için her türlü önlemi almaya çabalıyor. Buna rağmen her geçen gün yeni bir tehlike baş gösteriyor. Son zamanlarda sahte ek dosyalarla Gmail kullanıcılarının kişisel bilgileri çalınmaya çalışılıyor.

Gmail’in ismini son zamanlarda iki farklı gelişme ile anmıştık. Platform önce JavaScript dosyalarının Gmail üzerinden atılan e-postlara yüklenmesi ve gönderilmesini engellemişti. Bu sayede kullanıcıların hackerların tuzağına düşmesine engel olmaya çalışıldı. Ardından birçok kullanıcının şikayetçi olduğu ek dosya boyutu iki katına çıkartıldı. Böylece e-postalara 50 MB‘a kadar dosya yüklemek mümkün hale getirildi. Son olarak yine ek dosyalarla alakalı bir tehlike can yakmaya başladı.

Bu problem arkadaşlarımızdan geldiğini zannettiğimiz e-postalarda karşımıza çıkıyor. Bilgilerimize erişebilmek için tanıdığımız insanlar adına açılan yeni e-posta hesapları görüyoruz. Bu hesaplar üzerinden bize bir mail gönderiliyor ve bu e-postada bir de eklenti yer alıyor. Ek dosya gibi görünen bu içerik aslında bir fotoğraf. Tıklayanları sahte bir Gmail sayfasına yönlendiriyor ve hesabınıza yeniden giriş yapmanızı talep ediyor. Bu isteği yerine getirdiğinizde bilgileriniz kimliği belirsiz kişilerin eline geçmiş oluyor. Dikkatli baktığınızda ise adres çubuğunda Gmail’in yer almadığını görüyorsunuz. Bu sebeple tanıdığınız kişilerden geldiğini düşündüğünüz e-postalardaki ek dosyalara ve çıkan Gmail giriş sayfalarına dikkat etmek gerekiyor.