reklamı kapat

POPÜLER

Mozilla

Mozilla, satılan kişisel bilgileri taramak için ücretli bir hizmet sunuyor

Firefox tarayıcının ve fazlasının arkasındaki Mozilla, satılan kişisel bilgileri taramak için ücretli bir hizmet sunmaya başladı.

Mozilla bugün “Monitor Plus” adında yeni bir ücretli abonelik hizmetini karşımıza çıkardı. Yıllık abonelik kapsamında aylık 8,99 dolar ücretli bulunan bu yeni servis, söylendiği kadarıyla sosyal medya siteleri, uygulamalar ve tarayıcı izleyicileri gibi kaynaklardan toplanan kişisel verilerin satıldığı 190’dan fazla sitede bilgilerinizi tarıyor ve herhangi bir şey bulduğu zaman otomatik olarak kaldırmaya çalışıyor. Bu sızıntıları kişisel olarak takip etmenin imkansız olduğunu bildiğinden otomatik bir sistem kuran Mozilla, bu süreç için Onerep adlı bir şirketle ortaklık kurduklarını belirtiyor. Herkese hitap etmeyen ancak bazı kişilerin hayatını çok kolaylaştıracak sistem, kişilere satışa çıkan verilerinin manuel olarak sildirmesi için ek olarak yol da gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mozilla bundan önce önemli bir satın alımla ses getirmiş, şirket kullanıcıların alışveriş sitelerindeki sahte veya güvenilmez yorumları / incelemeleri / değerlendirmeleri tespit etmelerine yardımcı olan bir web sitesi ve tarayıcı uzantısı sunan Fakespot’u satın aldığını duyurmuştu. Mozilla’nın Fakespot’un almak için ne kadar ödediği bilinmiyor ancak devasa büyük bir sayının masada olmadığı aktarılıyor. Fakespot’un sunduğu hizmet gerçekten önemli çünkü Amazon, Yelp, TripAdvisor ve fazlası platformda listelenen sahte yorumları tespit etmek için etkili bir seçenek konumunda bulunuyor.

Sahte yorumlar kullanıcıları kandırmaya yönelik olarak satıcılar tarafından kullanılıyor ve bu yorumlara kanan çok sayıda kişi her ay ciddi şekilde mağdur oluyor. 2016 yılında kurulduğu aktarılan ve algılama sürecinde yapay zekâ ile makine öğrenme kullandığı söylenen Fakespot, satın alım sonrasında normal olarak hizmet vermeye devam ediyor, ileride Mozilla tarafından geliştirilen Firefox’a özel daha gelişmiş Fakespot araçlarının da kullanıma sunulacağı biliniyor.

Mozilla planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor