reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro

ABD Ulaştırma Bakanı uyarmak zorunda kaldı: “Araç sürerken Apple Vision Pro kullanmayın”

 - Güncelleme: 06 Şubat 2024 20:15

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanı gerçekten uyarmak zorunda kaldı ve araç sürerken Apple Vision Pro kullanmayın dedi.

Apple Vision Pro biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde ABD’de satışa çıktı. 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar olan model, daha ilk günden kötüye kullanılmaya başlandı. Dışındaki kameralar ile takılıyken çevrenin görülmesine imkan tanıyan ürün, bu yüzden çok sayıda kişi tarafından araç sürerken de kullanılmaya başlandı. Bu konuda çıkan videoları gören ve durumdan endişe eden kişilerden Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, X hesabından bunun çok tehlikeli olduğunu belirterek herkesi uyardı: “Hatırlatma; günümüzde kullanımda olan tüm gelişmiş sürücü destek sistemleri, sürücünün her zaman kontrolü elinde tutmasını ve sürüşü aktif olarak takip etmesini gerektirir.” Tesla’nın gelişmiş otomatik pilot sistemlerine rağmen kimsenin Apple Vision Pro takılıyken araç kullanmaması gerekiyor, bunun yetişkin insanlara hatırlatılıyor olması 2024 yılında bir kez  yok artık dedirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece bu camın bile çok yüksek bir maliyet yarattığı aktarılıyor, modelde buna ek olarak inanılmaz yüksek kaliteli iki adet micro-OLED ekrana (Toplam 23 milyon piksele sahip) yer veriliyor. Bu özel olarak Sony tarafından üretildiği söylenen ekranların da çok pahalı olduğu biliniyor, model bunlara ek olarak bünyesinde çok sayıda kamera ve sensör barındırıyor. Baktığımız zaman cihazın önünde iki adet ana kamera, iki adet yan kamera, dört adet aşağıya bakan kamera, IR ışık sensörleri, LiDAR ve iPhone’lardaki Face ID’ye de güç veren TrueDepth kamera sistemi yer alıyor.

Bunlar direkt olarak dışta olanlar. Ürünün içerisinde ise dört adet IR kamera ve LED ışık sensörleri bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde biyometrik güvenlik için İris tarama yapabilen ve aynı zamanda ses, el ve göz hareketleriyle kontrol edilebilen ürün, dış kameralar ile üç boyutlu görüntüler kayıt altına alabiliyor. Modelin maliyetini artıran bir diğer unsur ise çift işlemci kullanımı oluyor. Apple Vision Pro gücünü esas olarak Apple imzalı “M2” işlemciden alıyor, başlıkta sırf sensör verileri için ayrıca bir Apple imzalı “R1” işlemciye yer veriliyor.

Yerleşik olarak yüksek kaliteli hoparlöre, kişilerin gözlerini simüle ederek gösteren dışa dönük ikinci ekrana, mikrofonlara ve harici bir bataryaya da sahip olan cihaz, yüksek kaliteli kafa bağlantı aparatları derken pazardaki birçok AR/VR başlıktan 3-4 kat daha yüksek bir parça maliyeti ortaya çıkarıyor. Bunun üstüne elbette Apple’ın yüksek ihtimalle diğer ürünlere oranla düşük tutulan kârı ekleniyor, buna ek olarak karma gerçeklik başlığı için çok ciddi içerik ve reklam kampanyaları da fiyatı artıran giderler arasına giriş yapıyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition