reklamı kapat

POPÜLER

Meta LOG Tasarım

Instagram, Threads ve Facebook, yapay zekâ tarafından üretilen içerikleri işaretlemeye başlayacak

Instagram, WhatsApp ve Facebook’un çatı şirketi konumundaki Meta, yapay zekâ tarafı için önemli bir adım daha atıyor.

Instagram, Threads, WhatsApp ve Facebook gibi Meta platformlarında yakında yeni bir uyarı olacak. Bu uyarı yapay zeka sistemleri tarafından üretildiği tespit edilen görsellerde kullanılacak, bu sayede kişiler içeriğin yalan / sahte olma ihtimalini çok daha net şekilde anlayabilecek. Bunun için özel bir otomatik sistem geliştirdiği aktarılan Meta, sadece kendi yapay zeka sistemleri değil, Google, OpenAI ve Adobe gibi firmaların hizmetleriyle üretilen yapay zeka görsellerini de algılayabilecek. Yazıdan görsel üreten sistemlerin oluşturduğu sahte içerik sorunuyla mücadele etmek isteyen Meta, bu konuda geniş çaplı çıkışın zamanla olacağını söylüyor. Meta bundan önce ise yapay zekâ odaklı bir işlemci ile gündeme gelmişti. “Artemis” kod adıyla geçtiği aktarılan bu yeni geliştirilen özel yapay zekâ işlemcisi, belirtildiği kadarıyla 2024 bitmeden önce firmanın bazı sunucu sistemlerinde kullanılmaya başlanacak. LLM’lerin yani büyük dil modellerinin eğitimi değil, üretken yapay zeka sistemlerine verilen görevleri işleme alma kısmında görev alacağı aktarılan bu şirket içinde geliştirilen işlemci, firma için çok faydalı olabilir, hem maddi avantaj hem de yüksek performans getirebilir. Mevcut yapay zeka sistemlerini çalışır kılmak adına birçok rakibi gibi Nvidia’dan çok sayıda H100 satın alan Meta, bu tarafta içe dönme çalışmaları yapan tek isim değil.

Süreçte bundan önce adım atan firma yazılım devi Microsoft olmuştu. Kaçıranlar için Microsoft 2019 yılından bu yana Athena kod adına sahip yapay zeka işlemlerine özel bir işlemci üzerinde de çalışıyordu. Bu konu hakkında geçtiğimiz aylarda bazı gizli açıklamalarda bulunan şirket çalışanları, makine öğrenmeyi odak noktaya alan işlemcinin test amacıyla çok sayıda Microsoft ve OpenAI çalışanı tarafından halihazırda kullanılabildiğini söylemişti. Geçtiğimiz aylarda bir etkinlik düzenleyen (Ignite 2023) yazılım devi, burada beklendiği gibi bir değil iki işlemci görücüye çıkardı.

Şirketin tanıttığı fiziksel olarak çok büyük boyutlu Azure Maia yapay zeka işlemcisi ve 128 çekirdekli ARM temelli Azure Cobalt işlemci, yapılan duyuruya göre 2024’te gelecek ve sadece profesyonel alana hitap edecek. Bulut ve bulut tabanlı yapay zeka sunucuları için hazırlanan işlemciler, Nvidia’nın hakim olduğu yapay zeka donanımı tarafında Microsoft’un elini güçlendirecek, son yıllarda yapay zekaya büyük yatırım yapan firmaya uzun vadede ciddi maddi tasarruf getirecek.

Instagram, WhatsApp ve Facebook çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi