reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro LOG Görsel

Apple Vision Pro bu sefer bir omuz artroskopisi ameliyatında kullanıldı [Video]

Halen sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satışı yapılan Apple Vision Pro bu sefer bir omuz ameliyatında kullanıldı.

Apple Vision Pro şu an ABD’de 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar fiyatla satılıyor. Çok ses getiren ürüne kişiler kadar kurumlar da ilgi duyuyor, örneğin birden fazla hastaneye sahip San Diego merkezli Sharp HealthCare isimli sağlık zincirinin 100 bin dolar değerinde 30 adet Vision Pro aldığı biliniyor. Bu satın alımdaki amaç ürünün sağlık hizmetlerinde nasıl kullanılabileceğini araştırmak olarak açıklanıyor, Vision Pro merkezli olarak düşünenler arasında anestezi uzmanlarının hastanın yaşamsal fonksiyonlarını gerçek zamanlı olarak izleyebilmeleri için bir yöntem geliştirme hedefi de yer alıyor. Kısa süre önce gündeme geldiği kadarıyla ürün artık cerrahi operasyonlarda ameliyathane sorumlu hemşireler ve bazı doktorlar tarafından da kullanılıyor. Vision Pro ile insan kaynaklı hataları minimize etmeyi hedefleyen hastaneler, ürün ile doğru araçların doğru zamanda kullanıldığından emin olmak istiyor. Bugün ürünü sağlık tarafında gündeme getiren ise Doktor Bruno Gobbato tarafında yapılan omuz artroskopisi ameliyatı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ameliyat kapsamında Vision Pro’yu kullanan ve burada izleyebileceğiniz videoyu paylaşan (Uyarı: Video gerçek ameliyat görüntüleri içeriyor) Gobbato, ürünün kendisine operasyon sırasında çok  büyük bir kolaylık sağladığını, tüm bilgileri karşısına getirdiği ve devasa bir yüksek çözünürlüklü ekrana verdiğini aktarıyor. Bu ekrana bakarak kameralı bir kapalı operasyon gerçekleştiren ve bu sırada çevreyi görmeye de devam eden Gobbato, süreç hakkında yaptığı açıklamada, “Bu cihazla kameradan gelen görüntüyü, yüksek çözünürlükte ve adeta sinema perdesi boyutunda bir ekranda görebilmenin yanı sıra, hastanın tetkiklerini ve üç boyutlu omuz modellerini de gerçek zamanlı olarak inceleyebildim.” diyor.

Vision Pro geçtiğimiz ay sağlık konusunda direkt olarak Apple tarafından öne çıkarılmıştı. Burada resmi olarak bir içerik paylaşan teknoloji devi, “Vision Pro sağlık uygulaması geliştiricileri için yeni fırsatların kilidini açıyor” başlığını kullandığı içerikte cihazın alandaki kullanımını ve sağlık odaklı hazırlanan bazı uygulamaları gözler önüne seriyor. “Vision Pro için tasarlanan Visage Ease VP gibi uygulamalar klinik eğitim, cerrahi planlama, eğitim, tıbbi görüntüleme ve davranışsal sağlık gibi alanlarda sağlık hizmetlerini dönüştürüyor.” diyen teknoloji devi, Vision Pro’nun görselleştirme ve gerçek zamanlı bilgi alma gibi konularda sağlık sektörünün geleceğini kurduğunu belirtiyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition