reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro LOG Tasarım

Apple Vision Pro başlığa olan talep hızla düşüyor

Halen sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satışı yapılan Apple Vision Pro için talep beklentilerin altında kalıyor.

Vision Pro şu an ABD’de 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar fiyatla satılıyor. Yeni gelen bilgilere göre ürünün satışları tahmin edilenin altında kalmaya başladı ve bu yüzden Apple’ın 2024 yılında sevk etmeyi planladığı Vision Pro sayısını 700 ila 800 bin üniteden 400-450 bin üniteye düşürdüğü aktarıldı. Buna bağlı olarak üretimi de azaltmış olabileceği düşünülen Apple, fiyat yüksek olduğu için Vision Pro’dan zarar etmeyecek ancak yeni ürünüyle kullanıcıların ilgisini kaybetmiş gibi görünüyor. Son dönemde birçok Vision Pro sahibi de başlığı ilk zamanlara göre çok daha az kullandığını belirtiyor, model güçlü donanımlarına rağmen ağır olması ve içerik azlığından kenarda kalmış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ürün bu aralar genelde sağlık konusunda gündeme gelmişti. Kısa süre önce doktor Bruno Gobbato, başlığı kullanarak bir omuz artroskopisi ameliyatı gerçekleştirdi. Bu ameliyat kapsamında Vision Pro’yu kullanan ve burada izleyebileceğiniz videoyu paylaşan (Uyarı: Video gerçek ameliyat görüntüleri içeriyor) Gobbato, ürünün kendisine operasyon sırasında çok  büyük bir kolaylık sağladığını, tüm bilgileri karşısına getirdiği ve devasa bir yüksek çözünürlüklü ekrana verdiğini aktarıyor. Bu ekrana bakarak kameralı bir kapalı operasyon gerçekleştiren ve bu sırada çevreyi görmeye de devam eden Gobbato, süreç hakkında yaptığı açıklamada, “Bu cihazla kameradan gelen görüntüyü, yüksek çözünürlükte ve adeta sinema perdesi boyutunda bir ekranda görebilmenin yanı sıra, hastanın tetkiklerini ve üç boyutlu omuz modellerini de gerçek zamanlı olarak inceleyebildim.” diyor.

Vision Pro geçtiğimiz ay sağlık konusunda direkt olarak Apple tarafından öne çıkarılmıştı. Burada resmi olarak bir içerik paylaşan teknoloji devi, “Vision Pro sağlık uygulaması geliştiricileri için yeni fırsatların kilidini açıyor” başlığını kullandığı içerikte cihazın alandaki kullanımını ve sağlık odaklı hazırlanan bazı uygulamaları gözler önüne seriyor. “Vision Pro için tasarlanan Visage Ease VP gibi uygulamalar klinik eğitim, cerrahi planlama, eğitim, tıbbi görüntüleme ve davranışsal sağlık gibi alanlarda sağlık hizmetlerini dönüştürüyor.” diyen teknoloji devi, Vision Pro’nun görselleştirme ve gerçek zamanlı bilgi alma gibi konularda sağlık sektörünün geleceğini kurduğunu belirtiyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition