reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple iddiaya göre yapay zeka odağında kendi sunucu işlemcisini geliştiriyor

WWDC24 kapsamında büyük yapay zeka duyuruları yapacak Apple iddiaya göre yapay zeka odağında kendi sunucu işlemcisini geliştiriyor.

“Apple Silikon” ve “A” serisi işlemcileriyle büyük bir başarıya ulaşan Apple, yeni iddialara göre bu sefer sunucu tarafına odaklanıyor olabilir. Sayıları sürekli olarak artan üretken yapay zeka sistemlerinin yüksek güç ihtiyacını gören şirket, gelecekte sunucu işlemcileri için Nvidia ya da AMD gibi devlere bağımlı kalmamak adına, Microsoft ve Meta’nın yolundan gidiyor ve iddiaya göre kendi yapay zeka odaklı sunucu işlemcisini geliştiriyor. Şu aşamada bu işlemcinin TSMC’nin 3nm üretim sürecinden çıkarılacağı ve 2025’in ikinci yarısında seri üretime alınacağı söyleniyor. Teknoloji devi Apple kısa süre önce yapay zeka özelinde Fransa merkezli Datakalab firmasını da satın aldı haberiyle gündeme gelmişti. Son dönemde büyük yapay zeka çalışmaları yapan Apple, bu bağlamda elini Fransa merkezli Datakalab firmasıyla da güçlendirmiş olabilir. Henüz bu kapalı kapılar ardında aralık ayında tamamlandığı aktarılan satın alımı iki taraf da onaylamıyor ancak haberi geçen kaynaklar kendinden çok emin görünüyor. Yapay zeka ve bilgisayar görüşü sistemleri üzerinde çalışan Datakalab’ın iki kurucusu söylendiği kadarıyla Apple’a geçmiyor ancak diğer çalışanların Apple’ın yapay zeka çalışmalarına destek vereceği / verdiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka sistemlerini cihazlarda yerleşik çalışır formda hazırlanan aktarılan ve bu Apple için çok önemli olan Datakalab, 2020’de Fransız hükümetiyle işbirliği yaparak insanların maske takıp takmadığını kontrol etmek üzere Paris ulaşım sistemlerine yapay zeka araçları yerleştirmiş bir firma konumunda yer alıyor. Daha önce Disney’le de çalıştığı aktarılan şirkette, 20 civarında çalışan bulunuyormuş. Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre iOS 18, cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir “LLM” ile geliyor olabilir. Elde edilen son bilgilere göre yapay zeka odaklı tasarlanan iOS 18 ile beraber karşımıza, direkt olarak cihazlarda çalışacak yani sürekli olarak internet bağlantısı gerektirmeyecek bir LLM yani büyük dil modeli çıkarılabilir.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER