reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 ile sunulacağı söylenen yeni yapay zeka özellikleri ortaya çıktı

WWDC24 kapsamında tanıtılacak iOS 18 işletim sistemiyle beraber kullanıcılara çok sayıda yapay zeka özelliği sunulacak.

Üretken yapay zeka furyasında iOS 18 ile beraber büyük bir adım atacak teknoloji devi Apple, kullanıcılara bazısı direkt olarak cihazda, bazısı ise sunucularda çalışacak çok sayıda özellik sunacak. İşte bu özelliklerden bir tanesi son sızıntılara göre Sesli Notlar ve Notlar uygulamalarını merkeze alacak. Eğer iddialar doğru çıkarsa Apple bu uygulamalara bir yapay zeka modelinden güç alacak gerçek zamanlı ses transkripsiyonu yani sesli içerikleri yazıya dökme özelliği ekleyecek. Yeni sürüm ile Notlar uygulamasına ses kaydetme özelliği de getirecek gibi görünen Apple, kaydedilen ses notların yapay zeka ile özetlenmesine de imkan tanıyacak. Bu özetler tahmin edebileceğiniz üzere yazılı olarak yapılacak, bunlar birçok durumda büyük zaman kazandıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yapay zeka macerası hakkında bu aralar çok sayıda bilgi gündeme geliyor. Örneğin daha bugün “Apple Silikon” ve “A” serisi işlemcileriyle büyük bir başarıya ulaşan Apple’ın, işlemci konusunda sunucu tarafına odaklandığı bir kez daha gündeme geldi. Sayıları sürekli olarak artan üretken yapay zeka sistemlerinin yüksek güç ihtiyacını gören şirket, gelecekte sunucu işlemcileri için Nvidia ya da AMD gibi devlere bağımlı kalmamak adına, Microsoft ve Meta’nın yolundan gidiyor ve kendi yapay zeka odaklı sunucu işlemcisini geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

aha önce TSMC’nin 3nm üretim sürecinden çıkarılacağı ve 2025’in ikinci yarısında seri üretime alınacağı söylenen işlemcinin, şirket içinde direkt olarak ACDC (Apple Chips in Data Center) projesi altında geliştirildiği aktarılıyor. Yeni haberler ise firmanın şimdiden M-Serisi işlemcilere sahip sunucu sistemleri kurduğuna işaret ediyor. Apple’ın iOS 18’in ve diğer işletim sistemlerinin bazı yapay zeka özellikleri için Mac Pro ile Mac Studio’da kullanılan yüksek güçlü M2 Ultra işlemciye sahip sunucuları kullanacağı söyleniyor. Basit yapay zeka işlemleri direkt olarak iPhone, iPad ve Mac’lerde işlenecek, daha büyük özellikler içinse bahsi geçen o özel sunucular kullanılacak.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması