reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, yapay zeka için Google’dan çok sayıda çalışan aldı

Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından olmaya devam eden Apple, yapay zeka için son dönemde gerçekten büyük adımlar atıyor.

Financial Times’ın yayınladığı yeni bir habere göre Apple, Google’dan çok sayıda yapay zeka uzmanı almış ve Zürih’te yeni yapay zeka modelleri ve ürünleri oluşturmakla görevli gizli bir laboratuvar kurmuş. 2018 yılından bu yana Google’dan yapay zeka konusunda tecrübeli en az 36 uzmanı (Burada gerçekten çok önemli isimler var) bünyesine kattığı söylenen Apple, içinde bulunduğumuz yapay zeka geleceğinin gerisinde kalmak istemiyor ve bu yüzden şu an o alana milyarlarca dolar para ayırıyor. Bundan önce Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman, WWDC24 kapsamında tanıtılacak iOS 18 için yeni bilgiler paylaşmıştı. Gurman iOS 18 ile Fotoğraflar, Mail, Notlar ve Fitness gibi yerleşik uygulamaların ciddi seviyede yenileneceğini, buna ek olarak hesap makinesinin de çok büyük bir güncelleme alacağını belirtti. iOS 18 ile beraber kişilerin ana ekrandaki simgeleri özgürce konumlandırabileceğini bir kez daha dile getiren Gurman, yeni sürümün iOS 17’ye geçişteki kadar olmasa da genel bir tasarım tazelemesi getireceğini de belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce iOS 18’i yapay zeka konusunda güçlendirmek için OpenAI ile tekrardan masaya oturduğu belirtilen Apple, söylendiği kadarıyla buna ek olarak “Gemini” özelinde internet devi Google ile görüşmeye de devam ediyor. Apple’ın henüz hangi firma ile yola devam edeceği bilinmiyor, şirketin her iki isimle de çalışabileceği ya da alandaki tamamen farklı bir firmayla çalışma kararı alabileceği belirtiliyor. Bu arada iOS 18 söylendiği kadarıyla cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir “LLM” ile geliyor olabilir.

Elde edilen son bilgilere göre yapay zeka odaklı tasarlanan iOS 18 ile beraber karşımıza, direkt olarak cihazlarda çalışacak yani sürekli olarak internet bağlantısı gerektirmeyecek bir LLM yani büyük dil modeli çıkarılabilir. iPhone’lar içinde LLM çalıştırmayı geçtiğimiz aylarda başardığı ortaya çıkan teknoloji devi Apple, yerleşik çözümler ile çok hızlı çalışan bir altyapı kurabilir, büyük sunucu masraflarından kurtulabilir ve böylelikle yapay zeka özellikleri için kişilerden bir ücret talep etmeyebilir. Elbette bazı çok yüksek güç gerektiren gelişmiş özellikler için buluttan (Uzaktaki devasa sunuculardan) yardım alma ihtimali bulunan Apple, çok büyük adımlar atıyor.

Apple haberleri bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması