reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple’ı yapay zeka konusunda “Github Copilot” çok etkilemiş

Ortaya çıkan haberlere göre Apple yöneticisi Craig Federighi, yapay zeka konusunda Github Copilot’tan oldukça etkilenmiş.

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, 2022 yılındaki bir tatil arasında üretken yapay zeka destekli Github Copilot sistemini test etmiş ve gördüğü etkileyici altyapı sonrasında Apple’ın odağını değiştirme kararı almış. Sistemin sundukları sonrasında yazılım mühendisliği ekibinin yapay zeka özelliklerini mümkün olduğunca öne çıkarmasını isteyen Craig Federighi, bu konuda bir diğer Apple yöneticisi John Giannandrea ile bazı tartışmalar yaşamış ancak daha sonra ortak bir paydada buluşulmuş. Şirket için biliyorsunuz son dönemde çok sayıda yapay zeka haberi gündeme geliyor. Örneğin dün gece WWDC24’te tanıtılacak iOS 18 için Apple ve OpenAI ortaklığı hemen hemen kesin olduğu aktarıldı. iOS 18 ile beraber kullanıcılara çok sayıda üretken yapay zeka özelliği sunacak Apple, bu özelliklerin bazıları için ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’dan yardım alacak. OpenAI ile 2023’ün ortasından bu yana görüşmeler yaptığı söylenen Apple, The Information’a göre büyük yapay zeka şirketiyle anlaşmaya varmış durumda. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bloomberg’den Mark Gurman’ın da dile getirdiği bu kilit ortaklık, hem Apple ile OpenAI hem de kullanıcılar için çok önemli görünüyor. Orijinal Siri’nin arkasındaki isimlerden Dag Kittlaus ise Apple’ın OpenAI ortaklığının çok uzun vadeli olmayacağını düşünüyor. Apple, büyük ihtimalle yapay zeka yarışının gerisinde kalmamak için OpenAI’ın teknolojilerini kullanacak, bu sırada kapalı kapılar ardında kendi yapay zeka sistemlerini ve bir ChatGPT rakibini hazırlayacak. Yapay zeka için OpenAI yanında Google ve eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan Anthropic’le de görüşmeler yaptığı bilinen teknoloji devi, Gurman’a göre iOS 18’deki birçok yapay zeka özelliğini bir “beta/ön izleme” olarak görücüye çıkaracak.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması