reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri LOG Tasarım

Üretken yapay zeka temelli “Siri” çok yakında görünüyor

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, bu aralar üretken yapay zeka konusunda büyük çalışmalar yapıyor, bu konuda Siri de unutulmuyor.

Sağlam kaynaklara göre Apple, üretken yapay zeka temelli olacak yani gücünü büyük bir dil modelinden (LLM) alacak yeni sesli / dijital asistan Siri için ilk tanıtımı WWDC24 kapsamında yapmayı planlıyor. Bu uzun zamandır gündemde olan gelişme artık hemen hemen kesin görünüyor ve şimdiden sunulacak performans büyük merak uyandırıyor. Yeni Siri’nin bu temelde çok daha akıllı olacağı ve kişilerle şimdiye oranla çok daha doğal şekilde iletişim kurabileceği söyleniyor. iOS 18 işletim sistemini direkt olarak yapay zeka odağıyla geliştiren teknoloji devi, Siri’nin geniş bir veri tabanına erişim sağlaması için aylardır kapalı kapılar ardında büyük anlaşmalar gerçekleştiriyor. Örneğin The New York Times tarafından elde edilebilen bilgilere göre Apple üzerinde çalıştığı kendi yapay zeka modelini, en az 50 milyon dolarlık çok yıllı bir anlaşma üzerinden haber sitelerindeki bilgileri / içerikleri kullanarak eğitmeyi istiyor. Adı geçen haber siteleri arasında Condé Nast, NBC News, Vogue, Wired, Vanity Fair, Ars Technica, Glamour, The New Yorker, GQ ve fazlası yer alıyor, listeye zamanla başka platformların da dahil edilmesi bekleniyor. Söylendiği kadarıyla sürece şu an sıcak bakanlar yanında soğuk kalanlar da bulunuyor ancak Apple’ın kesinlikle böyle bir veriye ihtiyacı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi yapay zeka modelini eğitmek adına Google’dan çekeceği verileri kullanması çok riskli olan teknoloji devi, sürece hem etik hem de yasal olarak doğru şekilde yaklaşmak istiyor. Bu arada bu konuda adım atan ilk isim Apple değil, hatta süreçte Apple’a ChatGPT’yi geliştiren OpenAI örnek olmuş olabilir. Çünkü OpenAI geçtiğimiz ay Associated Press ve Politico’nun çatı şirketi Axel Springer ile masaya oturdu ve kendi yapay zeka modellerinin eğitim sürecinde onların haber içeriklerini kullanmak üzere anlaşma imzaladı. Şu an çok ama çok geride kalan ve bu yüzden çok eleştirilen Siri, yeni dönemde kişilerin en büyük yardımcılarından olabilir ve buradaki son bilgilere göre sistem ChatGPT kadar yetenekli olabilir.

Apple ve Siri planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması