reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 ile sunulacağı iddia edilen tüm üretken yapay zeka özellikleri

iOS 18 işletim sistemi ve yapay zeka altyapısı için bilgiler gelmeye devam ediyor. Şimdiye kadar bu konuda çok sayıda dikkat çekici detay paylaşıldı.

iOS 18 işletim sistemi doğrudan “yapay zeka” odağına sahip olacak, teknoloji devi Apple üretken yapay zeka sistemlerinin nimetlerinden yararlanarak gelişmiş özellikler karşımıza çıkaracak. Bunun için OpenAI, Google ve Anthropic gibi firmalar ile görüşmeler yaptığı ve hatta sunumda GPT-4o merkezli büyük bir OpenAI ortaklığı duyuracağı iddia edilen Apple, yapay zeka özelliklerinin büyük bölümünü “beta” olarak kullanıma sunacak. Çünkü OpenAI’ın öne çıkardığı yeni döneme biraz hazırlıksız yakalanan ve bu yüzden sunulacak özellikleri zaman içinde geliştirmeyi hedefleyen şirket, üretken yapay zekayı şimdiye kadar çıkan bilgilere göre tüm sisteme yaymak istiyor. Peki iOS 18 ile tam olarak ne tarz yapay zeka özellikleri sunulacak? Şimdiye kadar çıkan tüm kilit iddiaları bir araya getirdik:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

-İddiaya göre iOS 18 işletim sisteminde ChatGPT rakibi bir sohbet botu olmayacak ancak yıllardır aramızda olan dijital asistan Siri çağ atlayacak. Yeni Siri kaynaklar haklı çıkarsa eskiye nazaran çok daha akıllı hale gelecek, kişilerle doğal şekilde iletişim kurabilecek, hemen her soruya cevap verebilecek ve çok sayıda sistem özelliğini kontrol edebilecek. Aynı zamanda Siri’nin Apple Watch’lara özel daha gelişmiş bir sürümü de tanıtılacak.

-İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, kişilerin üretken yapay zeka ile kendi emojilerini oluşturmasına imkan tanıyacak.

-İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, ChatGPT ve diğerler üretken yapay zeka temelli sohbet botlarına daha fazla sistem kontrol yetkisi verecek.

-İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, gelen bildirimleri üretken yapay zekadan güç alarak özetleyebilecek.

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, Notlar içindeki ya da başka bir konumdaki uzun metinleri üretken yapay zekadan güç alarak özetleyebilecek.

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, Safari’de açılan internet sayfalarındaki içeriği üretken yapay zekadan güç alarak özetleyebilecek.

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, üretken yapay zekadan güç alan çok sayıda fotoğraf düzenleme aracı getirecek. Hali hazırda “Photoshop” içerisinde sunulanlar kadar gelişmiş olmayacak denilen bu özellikler arasında, fotoğraf içerisinden istenmeyen objelerin çıkarılmasına imkan tanıyan gelişmiş bir araç yer alacak. Buna ek olarak fotoğrafların en-boy oranını değiştiren ve boş alanları üretken yapay zeka ile otomatik olarak dolduran bir özellik de gelecek.

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi ile beraber, üretken yapay zekadan güç alınarak otomatik olarak üretilecek mesaj ve e-posta cevap önerileri sunulacak.

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, şimdiye oranla çok daha gelişmiş bir arama sistemi sunacak. Burada üretken yapay zekadan güç alınarak derinlemesine bir tarama yapılacak, bu sayede kişilerin çok daha fazla sonuç çıkarılacak. 

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, kayıt altına alınan sesli notları üretken yapay zekadan güç alarak yazılı hale getirebilecek.

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi ve aynı zamanda yeni macOS işletim sistemindeki Apple Music uygulaması, akıllı şarkı geçişleri ile güçlendirilecek

İddiaya göre iOS 18 işletim sistemi, takvime içerik eklemeyi yapay zeka ile çok daha iyi hale getirecek.

Sürümde elbette yapay zeka dışı güncellemeler de olacak. Örneğin Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre iOS 18 işletim sistemi çok daha özelleştirilebilir bir ana ekran deneyimi sunacak. Söylendiği kadarıyla yeni sürümde uygulama simgelerinin rengi değiştirilebilecek ve simgeler ana ekranın istenilen yerine konulabilecek (Yani eğer istenirse boşluklu bir dizilim de olabilecek).

Android tarafında yıllardır olan bu sistemi sonunda getirecek olmasıyla şimdiden iyi geri dönüşler alan Apple, bildiğimiz kadarıyla sunacağı üretken yapay zeka sistemlerinin büyük bölümünü direkt olarak cihazlarda çalıştıracak. Bazı büyük özellikler için elbette sunuculardan (Apple, ortaya atılan iddialara göre şu an kendi geliştirdiği M-Serisi işlemcilere sahip özel sunucu sistemleri kuruyor) destek alınacak yani internet bağlantısı gerekecek. iPhone’larda yerleşik olarak bir LLM yani büyük dil modelinin çalıştırmanın yolunu bulduğu bilinen teknoloji devinin, bu konuda tüm rakiplerini geride bırakmış olabileceği düşünülüyor.

Yeni geliştirdiği üretken yapay zeka özelliklerinin büyük bölümünü iPad’lerin yeni işletim sistemi iPadOS 18’de de sunacak Apple, bazı özellikleri yeni macOS, tvOS ve watchOS gibi işletim sistemlerine de getirecek. Üretken yapay zekadan destek alan Siri ile yakın zaman önce Türkiye’de de satışa sunulan HomePod’ları çok daha yetenekli hale getireceği düşünülen şirket, hepsine ek olarak Xcode için de çok sayıda üretken yapay zeka temelli kodlama/yazılım yardımcısı karşımıza çıkaracak. Bunların bazısı uygulama geliştiricilere ciddi zaman kazandıracak.

Apple, yeni işletim sistemlerinin hepsini 10 Haziran’daki WWDC24 etkinliği kapsamında tanıtacak.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması