reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 için Apple ve OpenAI ortaklığı kesin gibi görünüyor

WWDC24’te tanıtılacak iOS 18 için Apple ve OpenAI ortaklığı kesin gibi görünüyor. Ancak bu ortaklık aşırı uzun vadeli olmayabilir.

iOS 18 ile beraber kullanıcılara çok sayıda üretken yapay zeka özelliği sunacak Apple, bu özelliklerin bazıları için ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’dan yardım alacak. OpenAI ile 2023’ün ortasından bu yana görüşmeler yaptığı söylenen Apple, The Information’a göre büyük yapay zeka şirketiyle anlaşmaya varmış durumda. Bloomberg’den Mark Gurman’ın da dile getirdiği bu kilit ortaklık, hem Apple ile OpenAI hem de kullanıcılar için çok önemli görünüyor. Orijinal Siri’nin arkasındaki isimlerden Dag Kittlaus ise Apple’ın OpenAI ortaklığının çok uzun vadeli olmayacağını düşünüyor. Apple, büyük ihtimalle yapay zeka yarışının gerisinde kalmamak için OpenAI’ın teknolojilerini kullanacak, bu sırada kapalı kapılar ardında kendi yapay zeka sistemlerini ve bir ChatGPT rakibini hazırlayacak. Yapay zeka için OpenAI yanında Google ve eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan Anthropic’le de görüşmeler yaptığı bilinen Apple, Gurman’a göre iOS 18’deki birçok yapay zeka özelliğini bir “beta/ön izleme” olarak görücüye çıkaracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dün gelen bilgilere göre Apple, iOS 18’in buluttan güç alacak yapay zeka özellikleri için M2 Ultra ve M4 işlemcilere sahip özel sunucu sistemleri hazırlıyor. Bu sunuculara özel bir güvenlik altyapısı kurduğu aktarılan Apple, bu sayede kullanıcı verilerinin ve fotoğrafların başkaları tarafından görülmesini engelleyecek. Bu verilere Apple çalışanları dahi ulaşamayacak, iOS 18’in bazı yapay zeka özellikleri ise cihazlarda yerleşik olarak çalışacak. Bildiğimiz kadarıyla şirket, iPhone’larda ve iPad’lerde yerleşik olarak LLM çalıştırmanın yolunu bulmuş durumda. Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre iOS 18 işletim sistemi çok daha özelleştirilebilir bir ana ekran deneyimi sunacak.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER