reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18’in bulut temelli yapay zeka özellikleri iyi korunacak

iOS 18’in bulut temelli yapay zeka özellikleri güvenli olacak. Şirket burada kendi hazırladığı sunucu sistemlerini kullanacak.

Yeni gelen bilgilere göre Apple, iOS 18’in buluttan güç alacak yapay zeka özellikleri için M2 Ultra ve M4 işlemcilere sahip özel sunucu sistemleri hazırlıyor. Bu sunuculara özel bir güvenlik altyapısı kurduğu aktarılan Apple, bu sayede kullanıcı verilerinin ve fotoğrafların başkaları tarafından görülmesini engelleyecek. Bu verilere Apple çalışanları dahi ulaşamayacak, iOS 18’in bazı yapay zeka özellikleri ise cihazlarda yerleşik olarak çalışacak. Bildiğimiz kadarıyla şirket, iPhone’larda ve iPad’lerde yerleşik olarak LLM çalıştırmanın yolunu bulmuş durumda. Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre iOS 18 işletim sistemi çok daha özelleştirilebilir bir ana ekran deneyimi sunacak. Söylendiği kadarıyla yeni sürümde uygulama simgelerinin rengi değiştirilebilecek ve simgeler sonunda, en sonunda ana ekranın istenilen yerine konulabilecek (Yani boşluklu bir dizilim de olabilecek). iOS 18 ile beraber Apple’ın kişilere üretken yapay zeka ile kendi emojilerini oluşturma imkanı vereceği de söyleniyor, Apple’ın işletim sisteminin belirli yapay zeka özellikleri için sunum kapsamında bir OpenAI ortaklığı duyuracağı da aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka için OpenAI yanında Google ve eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan Anthropic tarafıyla da görüşmeler yaptığı bilinen Apple, Gurman’a göre iOS 18’deki birçok yapay zeka özelliğini bir “beta/ön izleme” olarak görücüye çıkaracak. Yapay zeka konusunda hazırlıksız yakalanan ancak bu konuda güncel furya o olduğundan geride kalmak istemeyen (Çünkü yatırımcılar mutlaka yapay zeka özellikleri görmek istiyor) Apple, bu yüzden üretken yapay zeka özelliklerini beta olarak kullanıma çıkartıp zaman içerisinde geliştirecek gibi görünüyor.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER