reklamı kapat

POPÜLER

Hlide Kino

Halide’nin geliştiricisinden yeni bir video uygulaması geldi: Kino

iPhone ya da iOS platformu için kamera uygulaması denildiği zaman akla gelen ilk seçeneklerden olan Halide’nin yanına bugün, Kino eklendi.

iPhone’lar için hazırlanan profesyonel ya da amatör çok sayıda video düzenleme uygulaması bulunuyor. O uygulamalar arasına bugün Halide’nin geliştiricisi Lux Optics tarafından Kino dahil edildi. Orion ve Spectre gibi uygulamalardan sonra gelen buradan indirebileceğiniz yeni uygulama, iPhone’lar ile profesyonel seviyede video çekilmesine imkan tanıyor. Türkiye fiyatı 399 TL seviyesinde olan uygulama, akla gelebilecek her kalemde manuel kontrol sunuyor ve video çekim yardımcıları barındırıyor. Geliştirici tarafından sunulan bazı video filtreleriyle dikkat çeken uygulama, kullanımı kolay şık bir arayüz taşıyor ve Apple LOG formatında çekim sunduğu için geniş bir düzenleme esnekliği veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halide ise bizim gündemimize en son “Pro” olmayan iPhone’lara “Neural Engine” işlem biriminden destek alarak “2x” zoom getirmesiyle gelmişti. Optik kadar olmasa da yüksek bir kalite sunan bu zoom seçeneği, iPhone SE’den iPhone 14’e kadar özel bir zoom kamerasına sahip olmayan tüm akıllı telefon modellerinde kullanılabiliyor ve gösterilen örneklere bakılırsa gayet iyi sonuçlar sağlayabiliyor. Süreç hakkında “Bu güncelleme, iPhone SE’den en yeni iPhone 14’e kadar iPhone kullanıcılarına iPhone Neural Engine tarafından desteklenen yepyeni bir kamera lensi sunuyor” diyen üç kişilik geliştirici ekip, uygulamanın varsayılan olarak çekilen 2X görüntüleri JPEG/HEIC ve ayrıca RAW olarak sakladığını da aktarıyor.

Halide’nin bundan önceki en büyük adımı ise makro odaklı olmuştu. Biliyorsunuz teknoloji devi Apple, iPhone 13 Pro ailesi ile beraber iPhone dünyasına ilk defa makro modu getirdi. Firma bu konuda kendisi direkt olarak şunları söylemişti: “Yeniden tasarlanan lensi ve güçlü otomatik netleme sistemi sayesinde yeni Ultra Geniş kamera süjenize 2 cm uzaklıktan odaklanabiliyor. Bu sayede en küçük ayrıntıların bile büyüleyici görünmesini sağlıyor. Bir yaprağı soyut sanata dönüştürün. Bir tırtılın tüylerini çekin. Bir çiy damlasını kocaman gösterin. Küçük şeylerin güzelliğini keşfedin”

Kino yanında bu da ilginizi çekebilir Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın

İLGİLİ HABERLER