reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18’in iPhone’larda yerleşik olarak çalışacak yapay zeka özellikleri, yeni modellere özel olabilir

WWDC24’te tanıtılacak iOS 18’in iPhone’larda yerleşik olarak çalışacak yapay zeka özellikleri, yeni modellere özel olabilir.

Mark Gurman’ın iddiasına göre iOS 18 işletim sistemiyle sunulacak ve iPhone’larda yerleşik olarak çalışacak yapay zeka özellikleri, iPhone 15 Pro ve daha sonra çıkacak modellere özel olacak. Buluttan destek alınacak özellikler ise yüksek ihtimalle iOS 18’e geçirilen tüm iPhone’larda bulunacak. Bazı yapay zeka özelliklerini kişileri yeni cihazlara geçirmek için kullanacak Apple, Mac ve iPad tarafına getireceği yapay zeka özellikleri içinse en az M1 işlemcili bir cihaz isteyecek. Yine Gurman’a göre çok gelişmiş Siri özelliklerini 2025 yılına bırakacak teknoloji devi Apple, Siri’yi ilk kez uygulamalardaki özellikleri ayrı ayrı kontrol edebilecek hale getirecek. Bu altyapının ilk aşamada Apple’ın kendi uygulamalarına özel olacağı aktarılıyor. Süreç daha sonra ise üçüncü parti uygulamalara genişletilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 18 ile sunulacak yapay zeka özellikleri hakkında dün burada aktardıklarımıza ek olarak bazı yeni bilgiler verildi. Örneğin yeni jenerasyon Siri kişilerin bildirimlerini inceleyerek bir özet sunabilecek. Çok daha doğal konuşacağı da aktarılan yeni Siri, aynı hesaba bağlı cihazların hepsini kontrol edebilecek. Bu kontrol altyapısı spesifik olarak medya yönetimine odaklanacak.

Sorulan sorulara birden fazla bilgiye bakarak cevaplar verecek Siri, sonunda gerçekten kullanışlı bir asistan olacak. Yeni işletim sistemindeki notlar uygulaması ise yapay zekadan güç alarak matematiksel denklemleri tanımlayacak, çözümler üretecek ve grafikler oluşturacak. Kullanıcıların mesajlara ve e-postalara otomatik olarak oluşturulan metinler ile yanıt vermesine olanak tanıyacak sistem, son yılların en büyük güncellemesi olacak.

Dün iOS 18 ile sunulacak yapay zeka özellikleri için Apple ve OpenAI’ın resmi olarak anlaştığı da iddia edilmişti. iOS 18 ile beraber kullanıcılara çok sayıda üretken yapay zeka özelliği sunacak Apple, bu özelliklerin bazısı için ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’dan yardım alacak. OpenAI ile 2023’ün ortasından bu yana görüşmeler yaptığı söylenen Apple, The Information’a göre büyük yapay zeka şirketiyle anlaşmaya varmış durumda.

Yapay zeka için OpenAI yanında Google ve eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan Anthropic tarafıyla da görüşmeler yaptığı bilinen Apple, gazeteci Mark Gurman’a göre iOS 18’deki birçok yapay zeka özelliğini bir “beta/ön izleme” olarak görücüye çıkaracak. Yapay zeka konusunda hazırlıksız yakalanan ancak bu konuda güncel furya o olduğundan geride kalmak istemeyen Apple, bu yüzden üretken yapay zeka özelliklerini beta olarak kullanıma çıkartıp zaman içerisinde geliştirecek gibi görünüyor.

Dün gelen bilgilere göre Apple, iOS 18’in buluttan güç alacak yapay zeka özellikleri için M2 Ultra ve M4 işlemcilere sahip özel sunucu sistemleri hazırlıyor. Bu sunuculara özel bir güvenlik altyapısı kurduğu aktarılan Apple, bu sayede kullanıcı verilerinin ve fotoğrafların başkaları tarafından görülmesini engelleyecek.

Bu verilere Apple çalışanları dahi ulaşamayacak, iOS 18’in bazı yapay zeka özellikleri ise cihazlarda yerleşik olarak çalışacak. Bildiğimiz kadarıyla şirket, iPhone’larda ve iPad’lerde yerleşik olarak LLM çalıştırmanın yolunu bulmuş durumda. Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre iOS 18 işletim sistemi çok daha özelleştirilebilir bir ana ekran deneyimi sunacak.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER