reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 ile “Denetim Merkezi” yanında “Ayarlar” da yenilenecek

İddiaya göre WWDC24 etkinliğinde tanıtılacak olan iOS 18 işletim sistemiyle beraber “Denetim Merkezi” ile “Ayarlar” da yenilenecek.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın son haberine göre iOS 18 işletim sistemiyle beraber “Denetim Merkezi” sonunda bir güncelleme görecek. Apple buna ek olarak “Ayarlar” için de bir güncelleme gerçekleştirecek. Bu güncelleme kapsamında ayarlar ekranının daha sade hale geleceği ve ayarlar içerisindeki arama sisteminin iyileştirileceği iddia ediliyor. iOS 18 ile ayarlar içindeki menüleri daha anlaşılır bir yapıda organize edeceği belirtilen Apple, denetim merkezi için de kullanışlı bir güncelleme planlıyor. Şirketin denetim merkezi için yeni bir müzik widget’ı sunacağını belirten Gurman, bölümdeki akıllı ev kontrollerinin geliştirileceğini de söylüyor. Fotoğraflar uygulamasının arayüzünü de güncelleyeceği aktarılan Apple, “Mail” uygulamasında da bazı ufak değişiklikler gerçekleştirecek gibi görünüyor. iOS 18 için geçtiğimiz hafta başka bilgiler de çıktı. Yine Gurman’ın iddiasına göre iOS 18 işletim sistemiyle sunulacak ve iPhone’larda yerleşik olarak çalışacak yapay zeka özellikleri, iPhone 15 Pro ve daha sonra çıkacak modellere özel olacak. Buluttan destek alınacak özellikler ise yüksek ihtimalle iOS 18’e geçirilen tüm iPhone’larda bulunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bazı yapay zeka özelliklerini kişileri yeni cihazlara geçirmek için kullanacak Apple, Mac ve iPad tarafına getireceği yapay zeka özellikleri içinse en az M1 işlemcili bir cihaz isteyecek. Yine Gurman’a göre çok gelişmiş Siri özelliklerini 2025 yılına bırakacak teknoloji devi Apple, Siri’yi ilk kez uygulamalardaki özellikleri ayrı ayrı kontrol edebilecek hale getirecek. Bu altyapının ilk aşamada Apple’ın kendi uygulamalarına özel olacağı aktarılıyor. Süreç daha sonra ise üçüncü parti uygulamalara genişletilecek.

iOS 18 ile sunulacak yapay zeka özellikleri hakkında dün burada aktardıklarımıza ek olarak bazı yeni bilgiler de verildi. Örneğin yeni jenerasyon Siri kişilerin bildirimlerini inceleyerek bir özet sunabilecek. Çok daha doğal konuşacağı da aktarılan yeni Siri, aynı hesaba bağlı cihazların hepsini kontrol edebilecek. Bu kontrol altyapısı spesifik olarak medya yönetimine odaklanacak.

Sorulan sorulara birden fazla bilgiye bakarak cevaplar verecek Siri, sonunda gerçekten kullanışlı bir asistan olacak. Yeni işletim sistemindeki notlar uygulaması ise yapay zekadan güç alarak matematiksel denklemleri tanımlayacak, çözümler üretecek ve grafikler oluşturacak. Kullanıcıların mesajlara ve e-postalara otomatik olarak oluşturulan metinler ile yanıt vermesine olanak tanıyacak sistem, son yılların en büyük güncellemesi olacak.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması