reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 ile “Mail” uygulaması da bazı yapay zeka özellikleri kazanacak

WWDC 2024 etkinliği kapsamında tanıtılacak iOS 18 ile “Mail” uygulaması da yapay zeka özellikleri kazanacak gibi görünüyor.

Yeni ortaya atılan iddialara göre, iOS 18 içindeki yeni Mail uygulaması, Apple’ın şirket içinde Ajax olarak geçen büyük dil modelini kullanarak kişilerin e-posta cevapları oluşturmasına imkan tanıyacak. Burada hem akıllı cevaplar sunulacak hem de sistemden belirli konularda kullanıcıların yerine mesaj yazılması istenebilecek. Aynı zamanda Mail içindeki arama sistemini de güncelleyecek Apple, bu üretken yapay zeka özellikleriyle kişilere zaman kazandırmak istiyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın iddiasına göre LLM (Büyük Dil Modeli) destekli Siri, iOS 18 işletim sistemine ancak 2025 yılında gelecek. Siri şu anda en kötü sesli dijital asistanlar arasında yer alıyor. Bu yüzden uzun zamandır Apple’ın LLM (Büyük Dil Modeli) destekli yeni nesil Siri ile büyük bir atılım gerçekleştirmesi isteniyor. Yeni gelen iddialara göre bunun için daha uzun bir süre beklememiz gerekecek. Çünkü LLM (Büyük Dil Modeli) destekli Siri ancak 2025 yılında çıkacak bir iOS 18 güncellemesi ile kullanıma sunulacak. Bu henüz kesin değil ancak beklenen güncellemenin spesifik olarak iOS 18.4 ile gönderilmesi bekleniyor.

Mark Gurman’ın daha önce paylaştığı bir habere göre iOS 18 işletim sistemiyle beraber “Denetim Merkezi” sonunda bir güncelleme görecek. Apple buna ek olarak “Ayarlar” için de bir güncelleme gerçekleştirecek. Bu güncelleme kapsamında ayarlar ekranının daha sade hale geleceği ve ayarlar içerisindeki arama sisteminin iyileştirileceği iddia ediliyor. Yeni işletim sistemi ile ayarlar içindeki menüleri daha anlaşılır bir yapıda organize edeceği belirtilen Apple, denetim merkezi için de kullanışlı bir güncelleme planlıyor. Şirketin denetim merkezi için yeni bir müzik widget’ı sunacağını belirten Gurman, bölümdeki akıllı ev kontrollerinin geliştirileceğini de söylüyor.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması