reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

OpenAI, yıllık bazda 3 milyar doları geride bırakmış gibi görünüyor

ChatGPT’yi geliştiren son yılların en önemli teknoloji firması OpenAI, yıllık bazda 3 milyar doları geride bırakmış gibi görünüyor.

OpenAI’ın mevcut gelirine ve büyümesine bağlı olarak bir yıl boyunca ne kadar para kazanacağı hesaplandı. Buna göre firma 3,4 milyar dolarlık yıllık geliri geride bırakmaya hazırlanıyor. Geçen yılın sonunda 1,6 milyar dolar, bir yıl önce ise 1 milyar dolar gelir açıklanan firma, iddiaya göre 3,4 milyar doların büyük bölümünü ücretli ChatGPT aboneliklerinden sağlıyor. Copilot sistemi için Microsoft ile ortaklık kuran OpenAI, iddiaya göre buradan da yıllık 200 milyon dolarlık bir gelir elde ediyor. Ancak şirketin üretken yapay zeka sistemlerini çalışır durumda tutmak için yüksek sunucu masrafı bulunuyor. Kârlılık seviyesinin bu yüzden düşük olduğu düşünülen şirket, gelir konusunda bundan önce bir Apple haberiyle ses getirmişti. Apple’ın iOS 18 işletim sistemi özelinde OpenAI ile kurduğu ChatGPT ortaklığı için şirkete para ödemediği ortaya çıktı. Aktarıldığı kadarıyla Apple, OpenAI’ın markasını ve ChatGPT sistemini milyonlarca iPhone’a taşımanın daha değerli olduğunu düşünüyor. Apple sayesinde teknolojilerini çok daha fazla kişiye ulaştıracak olan OpenAI, şu an Apple’dan para almıyor ancak bu ortaklıktan uzun vadede çok daha fazla para kazanabilir. Çünkü iPhone üzerinden ChatGPT kullanmaya başlayan kişiler, sistemden daha fazla yararlanmak adına ücretli ChatGPT paketlerinden satın alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Intelligence temelinde atılan adım hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor: “Apple, ChatGPT erişimini iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia ile sunulan deneyimlere entegre ediyor. Kullanıcılar bu sayede hem ChatGPT’nin uzmanlığına hem de görsel ve metin kavrama özelliklerine araçlar arasında geçiş yapmadan ulaşabiliyor. Siri gerektiğinde ChatGPT’nin uzmanlığına başvurabiliyor. Sorular ve herhangi bir belge veya fotoğraf ChatGPT’ye gönderilmeden önce kullanıcıdan onay alınıyor, ardından Siri yanıtı doğrudan sunuyor. ChatGPT, sistem genelindeki Writing Tools’a da entegre edilecek. Writing Tools, kullanıcıların yazdıkları şeyler hakkında içerik oluşturmalarına yardımcı olacak. Compose ile kullanıcılar ChatGPT görsel araçlarına erişip yazılarını tamamlayan farklı stillerde görseller üretebilecek.

ChatGPT’ye erişen kullanıcılar için yerleşik gizlilik korumaları sunuluyor. İstekler OpenAI tarafından kaydedilmiyor ve kullanıcıların IP adresleri gizli tutuluyor. Hesaplarını bağlamak isteyen kullanıcılar ise ChatGPT’nin veri kullanım politikalarına bağlı oluyor. GPT-4o destekli ChatGPT bu yıl içinde iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya gelecek. Kullanıcılar bu özelliğe hesap oluşturmadan, ücretsiz olarak erişebilecek. ChatGPT aboneleri ise hesaplarını bağlayıp bu deneyimlerde ücretli özelliklerden de yararlanabilecek.”

OpenAI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER