reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18

Apple, iOS 18 için OpenAI ile anlaşmaya çok yakın

Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre teknoloji devi iOS 18 için OpenAI ile anlaşmaya oldukça yakında bulunuyor.

Yakın zaman önce Apple’ın ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI ile geçtiğimiz yıl sonunda bir görüşme yaptığı ancak ondan bir sonuç alamadığı söylenmişti. Daha sonra ise iOS 18’i yapay zeka konusunda güçlendirmek için OpenAI ile tekrardan masaya oturduğu söylenen Apple, Bloomberg’in son haberine göre alanın lideri olan OpenAI ile anlaşmaya çok yakında bulunuyor. Bu bağlamda ChatGPT’nin bazı özelliklerinin Apple cihazlarda yerleşik olarak sunulacağı tahmin ediliyor, bu durum kağıt üzerinde herkes için güzel görünüyor. Apple aktarıldığı kadarıyla OpenAI’a ek olarak “Gemini” özelinde internet devi Google’la da görüşmeye devam ediyor. Şirketin son aşamada her iki isimle de çalışabileceği belirtiliyor, bu ortaklıklardan kullanıcılar büyük fayda sağlayacak gibi duruyor. Bu arada iOS 18 söylendiği kadarıyla cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir büyük dil modeliyle de geliyor olabilir. Elde edilen son bilgilere göre iOS 18 ile beraber karşımıza, direkt olarak cihazlarda çalışacak yani sürekli olarak internet bağlantısı gerektirmeyecek bir LLM yani büyük dil modeli çıkarılabilir. iPhone’lar içinde LLM çalıştırmayı geçtiğimiz aylarda başardığı ortaya çıkan teknoloji devi Apple, yerleşik çözümler ile çok hızlı çalışan bir altyapı kurabilir, büyük sunucu masraflarından kurtulabilir ve böylelikle yapay zeka özellikleri için kişilerden bir ücret talep etmeyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunlardan önce ise haziran ayında resmi olarak lanse edilecek iOS 18 işletim sistemiyle bir “Safari Asistanı” sunulabilir haberi ses getirmişti. Bu asistanın kişilere birçok konuda yardımcı olabileceği ve örneğin açılan bir sayfadaki / haberdeki / makaledeki yazılı içerikleri hızlı şekilde özetleyebileceği düşünülüyor. Bunu detaylarına burada yer verdiğimiz Safari temelli Arc Search tarayıcısı hali hazırda sunuyor ancak Apple’ın bu konuda çok daha güçlü bir altyapı hazırladığı düşünülüyor. Dün gece ise iOS 18’de ses kayıtlarını yazıya döken ve yapay zeka ile özetleyen bir özelliğin yer alacağı söylendi.

iOS 18 yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması