reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 ile sunulacak bazı yeni yapay zeka özellikleri aktarıldı

 - Güncelleme: 20 Mayıs 2024 11:37

iOS 18 ile sunulacak yeni yapay zeka özellikleri aktarıldı. WWDC24’te gelecek yeni işletim sistemi çok güçlü olacak.

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre yapay zeka odaklı iOS 18 ile çok daha akıllı ve doğal konuşma yeteneğine sahip bir Siri karşımıza çıkacak, yeni sistemde gelen bildirimlerin özetini yapacak çok faydalı bir altyapı da sunulacak. Aynı zamanda yeni işletim sistemi ile bazı yapay zeka odaklı fotoğraf düzenleme özellikleri de sunulacak. Ancak Gurman bunların Adobe tarafından hali hazırda Photoshop üzerinde sunulan özellikler yanında aşırı etkileyici olmadığını belirtiyor. Bazı özellikleri yerleşik olarak sunacak, bazılarını ise bulut altyapısı üzerine kuracak Apple, iOS 18’de takvime içerik eklemeyi de yapay zeka ile çok daha iyi hale getirecek, yapay zeka uygulama tavsiyesi konusunda da fark yaratacak. Apple geçtiğimiz hafta da iOS 18 ile sunacağı birçok yeni erişebilirlik özelliği duyurdu. Bunlardan birisi “Vocal Shortcuts” adına sahip ve kişilerin telefonlarını sesli olarak yönetmesine imkan tanıyacak. Vocal Shortcuts ile iPhone ve aynı zamanda iPad kullanıcıları Siri’nin anlayabileceği özel sesli ifadeler kayıt altına alacak, bu sayede sadece onları söyleyerek çeşitli kısayolları başlatabilecek ya da karmaşık görevleri tamamlayabilecek. Yani temelde “Siri” denilmesine gerek kalmadan birçok kestirmenin başlatılmasına imkan tanıyacak altyapı, şimdiden çok ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 18 için bu aralar çok sayıda yeni bilgi geliyor. Yakın zaman önce Apple’ın ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI ile geçtiğimiz yıl sonunda bir görüşme yaptığı ancak ondan bir sonuç alamadığı söylenmişti. Daha sonra ise iOS 18’i yapay zeka konusunda güçlendirmek için OpenAI ile tekrardan masaya oturduğu söylenen Apple, Bloomberg’in son haberine göre alanın lideri olan OpenAI ile anlaşmaya çok yakında bulunuyor. 

Bu bağlamda ChatGPT’nin bazı özelliklerinin Apple cihazlarda yerleşik olarak sunulacağı tahmin ediliyor, bu durum kağıt üzerinde herkes için güzel görünüyor. Apple aktarıldığı kadarıyla OpenAI’a ek olarak “Gemini” özelinde internet devi Google’la da görüşmeye devam ediyor. Şirketin son aşamada her iki isimle de çalışabileceği belirtiliyor, bu ortaklıklardan kullanıcılar büyük fayda sağlayacak gibi duruyor. Bu arada iOS 18 söylendiği kadarıyla cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir büyük dil modeliyle de geliyor olabilir.

iOS 18 yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER