reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 ve yapay zeka altyapısı için yeni bilgiler verildi

iOS 18 ve yapay zeka altyapısı için yeni bilgiler verildi. Önümüzdeki ay düzenlenecek WWDC24’te tanıtılacak sürüm büyük olacak.

Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre iOS 18 işletim sistemi çok daha özelleştirilebilir bir ana ekran deneyimi sunacak. Söylendiği kadarıyla yeni sürümde uygulama simgelerinin rengi değiştirilebilecek ve simgeler sonunda, en sonunda ana ekranın istenilen yerine konulabilecek (Yani boşluklu bir dizilim de olabilecek). iOS 18 ile beraber Apple’ın kişilere üretken yapay zeka ile kendi emojilerini oluşturma imkanı vereceği de söyleniyor, Apple’ın işletim sisteminin belirli yapay zeka özellikleri için sunum kapsamında bir OpenAI ortaklığı duyuracağı da aktarılıyor. Yapay zeka için OpenAI yanında Google ve eski OpenAI çalışanları tarafından kurulan Anthropic tarafıyla da görüşmeler yaptığı bilinen Apple, Gurman’a göre iOS 18’deki birçok yapay zeka özelliğini bir “beta/ön izleme” olarak görücüye çıkaracak. Yapay zeka konusunda hazırlıksız yakalanan ancak bu konuda güncel furya o olduğundan geride kalmak istemeyen (Çünkü yatırımcılar mutlaka yapay zeka özellikleri görmek istiyor) Apple, bu yüzden üretken yapay zeka özelliklerini beta olarak kullanıma çıkartıp zaman içerisinde geliştirecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ChatGPT’nin karşısına çıkarılacak bir sohbet botu geliştirmediği de söylenen Apple, bunun yerine ChatGPT ve diğerlerine daha fazla sistem kontrol yetkisi verebilir. Bu sayede iPhone’ların/iPad’lerin birçok özelliği direkt olarak ChatGPT iOS uygulaması üzerinden yönetilebilir. Yapay zekayı gelen bildirimleri (Mesajlar, uygulama bildirimleri vb.) özetleyecek bir sistem için kullanacağı bir kez daha dile getirilen Apple, aynı zamanda kişilere internet sitelerini ya da uzun metin dosyalarını özetleyecek bir altyapı da verecek.

iOS 18’in yapay zeka altyapıları için şimdiye kadar çok sayıda başka bilgi de geldi. Örneğin iOS 18 ve macOS 15 ile Apple Music’e akıllı şarkı geçişleri sunacak yeni bir altyapının ekleneceği söyleniyor. Standart çapraz geçişi daha iyi hale getirmesi beklenen bu özellikte, kullanıcıların 1 ila 12 saniye arasında çapraz geçiş ayarlayabileceği (Çalan şarkının sonu ile yeni şarkının başı arada hiç boşluk olmayacak şekilde bir araya getirilebilir. Akıllı kısım tam olarak bu boşluğun kaldırılması olabilir) söyleniyor, henüz bunun haricinde bir detay ise paylaşılmıyor. Apple Music’e aynı zamanda yine şu aşamada detayları bilinmeyen “Passthrough” isimli bir özelliğin ekleneceği de söyleniyor, Apple WWDC24 kapsamında gerçekten çok sayıda büyük duyuruya hazırlanıyor.

Gurman’a göre iOS 18 ile çok daha akıllı ve doğal konuşma yeteneğine sahip bir Siri de karşımıza çıkacak, yeni sistemde gelen bildirimlerin özetini yapacak çok faydalı bir altyapı da sunulacak. Aynı zamanda yeni işletim sistemi ile bazı yapay zeka odaklı fotoğraf düzenleme özellikleri de sunulacak. Ancak Gurman bunların Adobe tarafından hali hazırda Photoshop üzerinde sunulan özellikler yanında aşırı etkileyici olmadığını belirtiyor. Bazı özellikleri yerleşik olarak sunacak, bazılarını ise bulut altyapısı üzerine kuracak Apple, iOS 18’de takvime içerik eklemeyi de yapay zeka ile çok daha iyi hale getirecek, yapay zeka uygulama tavsiyesi konusunda da fark yaratacak.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması