reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome LOG Tasarım

iOS için Google Chrome yeni özelleştirme imkanları kazandı

 - Güncelleme: 26 Mayıs 2024 20:10

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olmaya devam eden Google Chrome, bugün spesifik olarak iOS tarafında bir güncelleme aldı.

iOS için Chrome sürümüne çıkan en son güncelleme ile beraber kullanıcılar, tarayıcının açılır ana menü barındaki unsurları kendi istekleri doğrultusunda özelleştirebilmeye başladı. Bu sayede kişiler en çok kullandıkları ya da ihtiyaç duydukları seçenekleri en başa alabiliyor veya istedikleri gibi sıralayabiliyor. Bu kolaylık ufak da olsa zaman kazandırabilecek olduğundan olumlu karşılanıyor. Hem iPhone ve iPad tarafında sunulan güncelleme, son sürüm sonrasında herkes için aktif oluyor. Apple izin vermediği için Safari ile aynı temeli paylaşan Chrome, buna karşın Google’ın dokunuşlarıyla birçok iPhone/iPad kullanıcısının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu arada Google Chrome için kilit sıfır-gün açıkları da kapatılmaya devam ediliyor. Google, örneğin çok kötü sonuçlar doğurabilecek bu yılın sekizinci sıfır-gün açığını kısa süre çıkan en son güncellemeler ile kapattı. Herkese gönderilen bu sürümlere mutlaka vakit geçirmeden geçilmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome bunlardan önce Gemini ile gündeme gelmişti. Kaçıranlar için artık kullanıcılar Chrome’un adres çubuğunda “@Gemini” komutunu kullanarak Gemini temelinde hızlı arama yapabiliyor. Bu arama sistemindeki cevaplar direkt olarak Gemini’ın web sürümünde gösteriliyor, bu altyapıyı ufak görünmesine rağmen faydalı olduğundan güzel karşılanıyor.

Ayrıca artık Arm temelli Windows PC’ler için özel hazırlanan bir Chrome sürümü de yer alıyor. Eğer bilmiyorsanız yakında pazara Qualcomm tarafından Arm mimarileri üzerine geliştirilen Snapdragon X Elite işlemcili çok sayıda yeni dizüstü bilgisayar modeli çıkacak. İşte bu bilgisayarlar öncesinde hazırlanan yeni Chrome sürümü, Arm işlemcili dizüstülerde oldukça yüksek performans getirecek. Arm mimarili bilgisayarlara / işlemcilere uzun zamandır Chrome ile aynı temeli (Chromium) kullanan Microsoft Edge de destek veriyor, yeni dönemde seçenekler artıyor.

Google Chrome gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER