reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music LOG Tasarım

iOS 18 ile Apple Music için bir akıllı şarkı geçiş özelliği sunulabilir

 - Güncelleme: 22 Mayıs 2024 09:50

iOS 18 ile Apple Music için bir akıllı şarkı geçiş özelliği sunulabilir. Bu konuda kullanıcıları memnun edecek bir adım atılabilir.

iOS 18 ve aynı zamanda macOS 15 özelinde Apple Music uygulamasına akıllı şarkı geçişleri sunacak yeni bir altyapının ekleneceği söyleniyor. Bu yeni özellik hakkında maalesef henüz çok fazla bilgi gelmiş değil. Standart çapraz geçişi daha iyi hale getirmesi beklenen bu özellikte, kullanıcıların 1 ila 12 saniye arasında çapraz geçiş ayarlayabileceği (Çalan şarkının sonu ile yeni şarkının başı arada hiç boşluk olmayacak şekilde bir araya getirilebilir. Akıllı kısım tam olarak bu boşluğun kaldırılması olabilir) söyleniyor, henüz bunun haricinde bir detay ise paylaşılmıyor. Apple Music’e aynı zamanda yine şu aşamada detayları bilinmeyen “Passthrough” isimli bir özelliğin ekleneceği de söyleniyor, Apple WWDC24 kapsamında gerçekten çok sayıda büyük duyuruya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre yapay zeka odaklı iOS 18 ile çok daha akıllı ve doğal konuşma yeteneğine sahip bir Siri karşımıza çıkacak, yeni sistemde gelen bildirimlerin özetini yapacak çok faydalı bir altyapı da sunulacak. Aynı zamanda yeni işletim sistemi ile bazı yapay zeka odaklı fotoğraf düzenleme özellikleri de sunulacak. Ancak Gurman bunların Adobe tarafından hali hazırda Photoshop üzerinde sunulan özellikler yanında aşırı etkileyici olmadığını belirtiyor. Bazı özellikleri yerleşik olarak sunacak, bazılarını ise bulut altyapısı üzerine kuracak Apple, iOS 18’de takvime içerik eklemeyi de yapay zeka ile çok daha iyi hale getirecek, yapay zeka uygulama tavsiyesi konusunda da fark yaratacak.

Apple geçtiğimiz hafta da iOS 18 ile sunacağı birçok yeni erişebilirlik özelliği duyurdu. Bunlardan birisi “Vocal Shortcuts” adına sahip ve kişilerin telefonlarını sesli olarak yönetmesine imkan tanıyacak. Vocal Shortcuts ile iPhone ve aynı zamanda iPad kullanıcıları Siri’nin anlayabileceği özel sesli ifadeler kayıt altına alacak, bu sayede sadece onları söyleyerek çeşitli kısayolları başlatabilecek ya da karmaşık görevleri tamamlayabilecek. Yani temelde “Siri” denilmesine gerek kalmadan birçok kestirmenin başlatılmasına imkan tanıyacak altyapı, şimdiden çok ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşacak gibi görünüyor.

iOS 18 için bu aralar çok sayıda yeni bilgi geliyor. Yakın zaman önce Apple’ın ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI ile geçtiğimiz yıl sonunda bir görüşme yaptığı ancak ondan bir sonuç alamadığı söylenmişti. Daha sonra ise iOS 18’i yapay zeka konusunda güçlendirmek için OpenAI ile tekrardan masaya oturduğu söylenen Apple, Bloomberg’in son haberine göre alanın lideri olan OpenAI ile anlaşmaya çok yakında bulunuyor. 

Bu bağlamda ChatGPT’nin bazı özelliklerinin Apple cihazlarda yerleşik olarak sunulacağı tahmin ediliyor, bu durum kağıt üzerinde herkes için güzel görünüyor. Apple aktarıldığı kadarıyla OpenAI’a ek olarak “Gemini” özelinde internet devi Google’la da görüşmeye devam ediyor. Şirketin son aşamada her iki isimle de çalışabileceği belirtiliyor, bu ortaklıklardan kullanıcılar büyük fayda sağlayacak gibi duruyor. Bu arada iOS 18 söylendiği kadarıyla cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir büyük dil modeliyle de geliyor olabilir.

iOS 18 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER