reklamı kapat

POPÜLER

macOS Sonoma LOG Tasarım

macOS 15 ile beraber dahili hesap makinesi yenilenebilir

 - Güncelleme: 20 Nisan 2024 11:40

Haziran ayındaki WWDC24 etkinliğinde tanıtılacak macOS 15 işletim sistemi ile beraber dahili hesap makinesi yenilenebilir.

Henüz iddia aşamasında ancak macOS 15 ile beraber şu an çok temel seviyede olan dahili hesap makinesi çok daha yetenekli hale gelebilir. Yeni sürüm eğer doğru çıkarsa geçmiş hesaplamaları hafızada tutabilir, para birimleri ve farklı ölçüler arasında hızlı şekilde dönüşüm yapabilir, “Matematik Notları” özelliği Notlar uygulamasının Hesap Makinesi uygulamasıyla iletişim kurmasını sağlayabilir (Matematiksel gösterim odağında ve bu iOS 18 de de olacak) ve son olarak üç farklı hesaplama görüntüsü için değiştirilebilir pencere boyutları sunulabilir. Bu aralar elbette daha çok iOS 18 dikkat çekiyor. Apple tarafına yönelik en sağlam kaynak Mark Gurman’a göre iOS 18’in ilk yeni nesil yapay zeka özellikleri, direkt olarak cihazlar içinde çalışabilir yani uzaktaki sunuculara ihtiyaç duymayabilir (iPhone’ların işlemcisinde uzun zamandır özel bir yapay zeka işlem bölümü yer alıyor).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefonlar içinde LLM yani büyük dil modeli çalıştırmayı başardığı bilinen teknoloji devi Apple, yerleşik çözümler ile çok hızlı çalışan bir altyapı kurabilir, büyük sunucu masraflarından kurtulabilir ve böylelikle yapay zeka özellikleri için kişilerden bir ücret talep etmeyebilir. Elbette bazı çok yüksek güç gerektiren özellikler için buluttan yardım alma ihtimali bulunan Apple, bazı büyük iddialara göre iOS 18’in yapay zeka altyapısı için OpenAI ya da Google ile anlaşabilir.

Bundan önce haziran ayında resmi olarak lanse edilecek iOS 18 işletim sistemiyle bir “Safari Asistanı” sunulabilir haberi ses getirmişti. Bu asistanın kişilere birçok konuda yardımcı olabileceği ve örneğin açılan bir sayfadaki / haberdeki / makaledeki yazılı içerikleri hızlı şekilde özetleyebileceği düşünülüyor. Bunu detaylarına burada yer verdiğimiz Safari temelli Arc Search tarayıcısı hali hazırda sunuyor ancak Apple’ın bu konuda çok daha güçlü bir altyapı hazırladığı düşünülüyor.

macOS 15 yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması