reklamı kapat

POPÜLER

iPadOS 18

iPadOS 18, “Math Notes” ile dikkat çeken gelişmiş bir hesap makinesi getiriyor

WWDC24 kapsamında iOS 18 ile beraber tanıtılan iPad’lerin yeni işletim sistemi iPadOS 18, gelişmiş bir hesap makinesi getiriyor.

Evet, Apple sonunda iPad’lere resmi olarak bir hesap makinesi uygulaması koyuyor. Bu konuda çok geç kalan ancak güçlü bir adım atan Apple, “Math Notes” ile dikkat çeken yeni altyapı için şunları aktarıyor: “iPad’deki hesap makinesi, Math Notes ile Problem çözmenin yeni bir yolunu sunuyor. Yepyeni Math Notes hesap makinesi, kullanıcıların matematiksel ifadeleri klavyeyle veya elle yazabilmelerini ve çözümlerini anında kendi el yazılarıyla görebilmelerini sağlıyor. Ayrıca sınıfta yeni kavramlar öğrenirken, bütçe hesabı yaparken ve diğer durumlarda kullanıcılar değişkenlere değer atayabiliyor. Yeni grafik özelliği ile kullanıcılar bir denklemi klavyeyle veya elle yazıp tek dokunuşla grafik ekleyebiliyor ve hatta aralarındaki ilişkiyi görmek için aynı grafiğe birden fazla denklem de ekleyebiliyorlar. Ve Math Notes’a, Notlar uygulamasındaki yeni Math Notes klasöründen otomatik olarak erişilebiliyor. iPad’deki standart ve bilimsel hesap makineleri, hesaplamayı tamamlamadan önce ifadelerin tamamını görüntülemeyi kolaylaştırıyor. Geçmiş özelliği kullanıcıların önceki hesaplamalarını takip etmelerine yardımcı olurken birim dönüştürme ise uzunluk, ağırlık, para birimi ve diğer birimleri hızla dönüştürme imkanı sağlıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPadOS 18 için özet olarak şunları aktarıyor: “Büyük bir yazılım güncellemesi içeren iPadOS 18, iPad deneyimini zenginleştirerek her zamankinden daha akıllı ve çok yönlü hale getiriyor. iPadOS 18’de Hesap Makinesi, Math Notes ile birlikte iPad’e geliyor. iPadOS 18 ayrıca Notlar uygulamasında Apple Pencil için tasarlanan yeni el yazısı araçları da içeriyor. iPad kullanıcıları şimdi Ana Ekran ve Denetim Merkezi’ni özelleştirmenin daha fazla yoluna sahip. Fotoğraflar uygulaması bugüne kadarki en büyük çaplı değişiklikle yeniden tasarlandı. Ayrıca Mesajlar uygulaması kullanıcıların kendilerini ifade edebilmeleri için yeni yollar sunuyor.”

“En becerikli aygıtımız, iPadOS 18 ile her zamankinden daha da güçlü ve akıllı hale geliyor.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ana Ekran’ı özelleştirmenin eğlenceli yeni yolları, yeniden tasarlanan Fotoğraflar deneyimi, Notlar uygulamasına gelen büyük güncellemeler, Math Notes ile Hesap Makinesi’nin eklenmesi ve çığır açan Apple Intelligence sayesinde iPadOS 18, iPad’in benzersiz becerilerine göre tasarlanmış olağanüstü yeni özellikler sunuyor ve kullanıcıların görevleri yerine getirmelerini daha da kolaylaştırıyor.”

iPadOS 18 işletim sistemi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER