reklamı kapat

POPÜLER

OLED iPad Pro LOG Tasarım

Apple sonunda iPad’ler için dahili bir hesap makinesi sunacak

 - Güncelleme: 23 Nisan 2024 20:03

Apple sonunda iPad’ler için resmi bir hesap makinesi sunacak. Kaynaklara göre çıkış direkt olarak yıl sonunda olacak.

Apple çok garip şekilde iPad’ler için başından bu yana bir dahili hesap makinesi sunmuyor. Ancak yeni bilgilere göre bu durum 2024 bitmeden önce değişecek, iPadOS 18 ile beraber sonunda dahili bir hesap makinesi de sunulacak. Bu adım sayesinde kişilerin harici hesap makinelerine ihtiyacı kalmayacak. Bu arada haziran ayındaki WWDC24 etkinliğinde tanıtılacak macOS 15 işletim sistemiyle beraber dahili hesap makinesi de yenilenecek gibi görünüyor. Henüz iddia aşamasında ancak macOS 15 ile beraber şu an çok temel seviyede olan dahili hesap makinesi çok daha yetenekli hale gelebilir. Yeni sürüm eğer doğru çıkarsa geçmiş hesaplamaları hafızada tutabilir, para birimleri ve farklı ölçüler arasında hızlı şekilde dönüşüm yapabilir, “Matematik Notları” özelliği Notlar uygulamasının Hesap Makinesi uygulamasıyla iletişim kurmasını sağlayabilir (Matematiksel gösterim odağında ve bu iOS 18 de de olacak) ve son olarak üç farklı hesaplama görüntüsü için değiştirilebilir pencere boyutları sunulabilir. Bu aralar elbette daha çok iOS 18 dikkat çekiyor. Apple tarafına yönelik en sağlam kaynak Mark Gurman’a göre iOS 18’in ilk yeni nesil yapay zeka özellikleri, direkt olarak cihazlar içinde çalışabilir yani uzaktaki sunuculara ihtiyaç duymayabilir (iPhone’ların işlemcisinde uzun zamandır özel bir yapay zeka işlem bölümü yer alıyor).

[

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefonlar içinde LLM yani büyük dil modeli çalıştırmayı başardığı bilinen teknoloji devi Apple, yerleşik çözümler ile çok hızlı çalışan bir altyapı kurabilir, büyük sunucu masraflarından kurtulabilir ve böylelikle yapay zeka özellikleri için kişilerden bir ücret talep etmeyebilir. Elbette bazı çok yüksek güç gerektiren özellikler için buluttan yardım alma ihtimali bulunan Apple, bazı büyük iddialara göre iOS 18’in yapay zeka altyapısı için OpenAI ya da Google ile anlaşabilir.

Bundan önce haziran ayında resmi olarak lanse edilecek iOS 18 işletim sistemiyle bir “Safari Asistanı” sunulabilir haberi ses getirmişti. Bu asistanın kişilere birçok konuda yardımcı olabileceği ve örneğin açılan bir sayfadaki / haberdeki / makaledeki yazılı içerikleri hızlı şekilde özetleyebileceği düşünülüyor. Bunu detaylarına burada yer verdiğimiz Safari temelli Arc Search tarayıcısı hali hazırda sunuyor ancak Apple’ın bu konuda çok daha güçlü bir altyapı hazırladığı düşünülüyor.

iPad ve hesap makinesi detayı yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması