reklamı kapat

POPÜLER

Elektronik müziğin beklenmedik yeni enstrümanı: Hesap makinesi [Video]

Bu zamana kadar müzikle alakalı pek çok ilginç çalışma gördük. Farklı bilgisayar donanımları kullanılarak popüler şarkıların çalınmasıyla ilgili pek çok ilginç proje YouTube’un derinliklerinde geziniyor. Ancak bu seferki çalışma, hesap makinenize farklı bir gözle bakmanıza sebep olacak.

Elektronik müzik tutkunlarının deneyebileceği pek çok ilginç enstrüman bulunuyor. Ancak eminiz ki hesap makinesi akla geleceklerden değil. En azından bugüne kadar değildi. Bir enstrüman olarak hayatımıza giren bu özel hesap makinelerini kullanan YouTube kanalı It’s a small world ise adeta bunun için doğmuş. Koyduğu ilginç videolarla hesap makinelerini kullanarak müzik yapan kanalın bu konuda bir hayli başarılı olduğunu da söyleyebiliriz.

Amazon’un Japonya versiyonunda yaklaşık 22 dolara satılan bu enstrüman hesap makineleri, iki adet AAA pille çalışıyor. Bu hesap makineleri yaklaşık 20 şarkı çalabilecek şekilde de programlanabiliyor. Melodiyi değiştirebiliyor, yüklü şarkıları çalabiliyor ya da siz kendiniz bir enstrüman gibi hesap makinesiyle şarkılar çalabiliyorsunuz. It’s a small world’ün çalma listesi ise Despacito’dan Shape of You’ya kadar uzanıyor. Ayrıca dört hesap makinesini aynı anda kullanarak zorlayıcı performanslar da sergileyebiliyor. Hesap makinelerini sıradan bir hesap makinesi olarak işlemleri çözmek için de kullanmak mümkün elbette, en nihayetinde bir “hesap makinesi” sonuçta. Ancak böyle bir özelliği varken, hesap yapmak için kullanılacağını düşünmüyoruz.

VİDEO

YORUMLAR