reklamı kapat

POPÜLER

En iddialı müzik gruplarına toz yutturan robot müzik grubu: Automatica [Video]

Orkestra şefi YuMI‘den sonra robotların sanat alanında sizi daha fazla şaşırtamayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Endüstriyel robotlardan oluşan bir müzik grubu insanlardan oluşan pek çok gruba toz yutturuyor. Automatica isimli proje müzik tutkunu bir mühendis ve artist olan Nigel Stanford‘un zekasının bir ürünü. İlginç projeleriyle tanınan Stanford endüstriyel robotların hiç de estetik olmayan tasarımlarına karşın müzik gibi oldukça estetik bir görevi hakkıyla yapabileceğini gösteriyor.

Automatica projesi Stanford’un 2015 yılında robot pazarının önde gelen isimlerinden Alman Kuka’nın üç adet endüstriyel robotunu ödünç almasıyla başlıyor. Şirkette otomobil üretiminde veya metal lehimleme alanında kullanılan robotlar Stanford’un projesiyle bir müzik grubuna dönüşüyor. Stanford her ne kadar robotların yaratılış sebebinin müzik yapmak olmasa da herhangi bir şeye rahatlıkla programlanabildikleri için bu durumun müzik yapmaları adına bir engel olmadığını söylüyor.


Alman şirketi şaşırtıcı bir şekilde ikna etmeyi başaran Stanford, dört hafta gibi bir sürede robotları nasıl programlayacağını çözmüş ve müzik klibinin çekimlerine başlamış. Ortaya çıkan şarkı ve klipse en iddialı grupları bile utandıracak kadar güzel.


Stanford klibi çekerken yaşadığı en büyük zorluğun sadece 3 robotu olmasına karşın 16 tane varmış gibi göstermek olduğunu söylüyor. İşin müzik yapma kısmı onu zorlayan asıl şey değil anlayacağınız. Automatica adı altında pek çok video ve bir koca albüm çıkaran Stanford, albümün büyük kısmında robotlardan yararlanmış. Beş farklı enstrüman çalan robotların programlamasında en zor olan enstrümanlar bas ve turntable olmuş. Favori grubunuz olmaya aday Automatica’nın klibine haberin devamından ulaşabilirsiniz.

VİDEO