reklamı kapat

POPÜLER

Sanatta devrim: Orkestra şefi robotun kusursuz canlı performansı [Video]

Robotlar kuşkusuz hayatımızın her alanında pek çok işi yapabilecek kapasitede. Ancak onların sanatın tutkusunu kaldıramayacak kadar mekanik olduklarını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Yapay zekanın mekanik bileşenlerinin sizi kandırmasına izin vermeyin. İnsan elinde şekillenen algoritmalar şimdilik temelde “neye programlandıysa” onu yapıyor. Ancak buna resim, müzik gibi sanat dalları da dahil. Örneğin orkestra şefi robot YuMI devasa bir orkestraya yön vermeye programlanmış. Hatta öyle ki geçtiğimiz günlerde YuMI’nin liderliğinde tamamen insanlardan oluşan bir orkestra 800 dinleyiciye enfes bir müzik ziyafeti sundu. Lucca Symphony Orchestra, YuMI’nin yönlendirmeleriyle müziğin eşsiz tınısını dinleyicilerle paylaşırken, tenor Andrea Bocelli de orkestraya eşlik etti.

İsviçreli ABB şirketinin tasarladığı iki kollu robot YuMI’nin hareketlerine alışmak orkestra için biraz zaman almış. Ancak YuMI’nin hareketlerini okumaya alışan ekip, sonrasının çorap söküğü gibi geldiğini söylüyor. Performansın sorunsuz geçmesi için orkestranın performansına teknisyenler de eşlik etmiş. Gecede sergilenen 18 parçanın 3’ü YuMI’nin önderliğinde tamamlanmış. Orkestra şefi Andrea Colombini’nin hareketlerini öğrenerek taklit eden YuMI’nin hareketlerini müzikle senkronlamak için özel bir yazılım kullanılmış. Robot orkestra şefi her ne kadar görevini başarıyla tamamlasa da yakın zamanda orkestra şeflerinin yerlerini robotların alması beklenmiyor elbette. Ancak sanatın her alanında robotların da yer alması şüphesiz ilgi çekici bir gelişme olmaya devam ediyor.