reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei, Mate 20 Pro’nun satışa sunulmasını çok özel bir projeyle kutluyor [Video]

Huawei, Mate 20 Pro’nun piyasaya sunulmasını dikkat çekici bir projeyle kutladı. Işığın sesini yakalamak” olarak tasvir edilen proje, büyüleyici doğa fenomenlerinden Kuzey Işıkları’nın sese dönüştürülüp bir Işık Senfonisi yaratmak için teknoloji ve sanatı birleştiriyor.

Sound of Light adlı proje, yapay zekanın görüntüleri okumak ve bunları sese dönüştürmek üzerine insanlar tarafından aylarca eğitilmesini gerektirdi. Huawei Mate 20 Pro üzerinde çalışan özel bir yapay zeka programına, öncelikle Norveç’te kaydedilen kuzey ışıkları ve bunların nasıl davrandığı öğretildi. Sonraki aşamada ise yapay zekaya, bu ışıkları nasıl yorumlayacağı ve bu yorumu nasıl sese dönüştüreceği öğretildi. Sanat ekibi ise, yapay zekanın ses yorumunu senfonik bir düzenlemeye geçirmekle görevlendirildi. Böylece Kuzey Işıkları tarihte ilk defa seslendirilmiş oldu.

Norveç’in Tromsø civarındaki açık alanlarda, Aurora Avcısı Kjetil Skogli, Kuzey Işıklarını filme almak için gece yarısı sahaya çıktı. Kjetil’in çekimlerini tamamladıktan sonra görüntüler, ödüllü besteci Mark Sayfritz’in özel olarak tasarlanmış ve Mate 20 Pro üzerinde çalışan AI sistemi ile donatılan ses laboratuvarlarına gönderildi. Müzik parçaları oluşturulduktan sonra, dünyanın en iyi orkestra şeflerinden ve bestecilerinden James Shearman’la paylaşıldılar ve Viyana’daki ünlü Brahms Hall’da Sound of Light senfonisinin orkestra performansı için düzenledi.

huawei
Huawei
huawei
Huawei
Huawei
Huawei

28 Kasım’da Avusturya’nın Viyana şehrindeki Musikverein’in Brahms Hall’unda AI tarafından canlı sergilenecek görsel ve ses performansı, 300’den fazla seyircinin katılımıyla “Kuzey Işıkları’nın sesi neye benziyor?” sorusunu cevapladı. James Shearman, “Sound of Light için amacım, bu performansın duygulara hitap ettiği noktaları belirginleştirmekti. Böylece Kuzey Işıkları ve yapay zeka müzik aracılığı ile bizimle konuşuyor gibi olacaklar” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünlü müzik bestecisinden konu hakkında açıklama

Müzik bestecisi Mark Sayfritz, “Yapay zeka ile müziği buluşturmak yepyeni olasılıkların kapılarını aralıyor. Artık Kuzey Işıkları’nın görüntülerini bir yapay zekaya gösterip, renk, boyut ve hız gibi analizler sonrasında bir beste yapmasını bekleyebiliriz. Özellikle dramatik bir ışık gösterisini gören yapay zeka, bunu yaptığı bestenin duygusallığına katabilir. Bu sayede bütün bir senfoni bile bestelenebilir” diyerek Huawei’nin yapay zeka konusunda ulaştığı noktayı belirtti.

Video

İlginizi Çekebilir

Huawei Mate 20 ailesi