reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18

iOS 18 ve fazlası tanıtıldı: “Apple Intelligence dönemi!”

 - Güncelleme: 10 Haziran 2024 22:26

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, WWDC24 etkinliği kapsamında iOS 18 işletim sistemini ve fazlasını tanıttı. “Apple Intelligence” dönemi başladı.

Apple’ın uzun zamandır beklenen WWDC24 etkinliğinde gerçekten çok büyük duyurular yapıldı. Herkesin gözü elbette iPhone’ların yeni işletim sistemi iOS 18’deydi, ancak Apple diğer işletim sistemleri için de önemli yenilikler tanıttı. Gelin, üretken yapay zeka teknolojilerinin merkezde olduğu WWDC24 etkinliğinde görücüye çıkarılan tüm yeniliklere göz atalım:

-WWDC24 ilk olarak Türkiye’de satılmayan Apple Vision Pro’nun işletim sistemi visionOS’in yenisiyle başladı. visionOS 2 adı verilen yeni işletim sistemi, normal fotoğraflara derinlik katan güzel bir özellikle geliyor. Bu sayede her fotoğraf “Spatial Photo” haline getirilebiliyor. 

-visionOS 2 ile yeni elle kontrol hareketleri geliyor, yeni işletim sistemi buna ek olarak iki adet 4K ekranı sanal ortamda yan yan getirebiliyor. Burada kullanıcılara devasa bir ultra geniş açıya sahip sanal monitör sunuluyor, bu sanal monitör aşağıda da görebileceğiniz üzere Vision Pro’yu takanın etrafını sarabiliyor.

-Şu an sadece ABD’de satılan Apple Vision Pro, önümüzdeki aylarda aralarında Türkiye’nin olmadığı sekiz farklı ülkede satılacak.

-visionOS 2’den sonra merakla beklenen iOS 18’e geçildi.

-iOS 18 ile artık ana ekrandaki simgeler istenilen yere konumlandırılabiliyor. Artık koyu mod aktif edildiği zaman uygulama simgeleri de koyu moda geçiyor. Ayrıca tüm uygulama simgelerinin seçilen tek bir renkte görünmesi sağlanabiliyor. iOS 18’de uygulamaların isimleri de gizlenebiliyor.

iOS 18

-iOS 18’de denetim merkezi de değişiyor. Medya oynatma için yeni kontrol grupları veya kaydırılabilen Home kontrolleri geliyor. Ayrıca yeni özelleştirme seçenekleri de sunuluyor.

-iOS 18’de kilit ekranındaki flaş ve kamera kısayolları değiştirilebiliyor.

-iOS 18’de istenilen uygulamalar gizlenebiliyor. Gizlenen uygulamalar kilitli bir dosyaya konuluyor. Aynı zamanda uygulamalar da şifre ile korunacak şekilde kilitlenebiliyor.

-iOS 18’deki mesajlar uygulamasında artık daha sonra gönderilmesi için mesaj zamanlanabiliyor. Aynı zamanda destekli iPhone’larda uydu üzerinden mesaj (SMS desteği de var) gönderilebiliyor. Apple, kişilere yeni metin efektleri de sunuyor.

-iOS 18’deki Mail uygulaması kategori desteği kazanıyor. Aynı zamanda aynı yerden gelen mesajlar şık bir arayüzle bir araya getiriliyor.

-iOS 18’deki Maps uygulaması artık topografik görüntüler barındırıyor.

-iOS 18’deki Wallet uygulamasında yakındakilere para göndermek kolaylaşıyor. Burada yeni nesil AirDrop benzeri bir iPhone’ların yan yana getirildiği altyapı kullanılıyor.

-macOS sonrasında iOS 18’e de “Oyun Modu” geliyor. Bu mod açıldığı arka plan aktivitesi azaltılarak oyun performansı artırılıyor. Oyun modunda AirPods gecikmesi de azalıyor.

-iOS 18’deki Fotoğraflar uygulaması büyük oranda yenileniyor. Arayüz daha sade hale geliyor, koleksiyonlar özelliği önemli içerikleri otomatik olarak gruplandırıyor.

-iOS 18 ile en sonunda RCS desteği sunuluyor, ek olarak ana ekrana daha büyük simgelerin yerleştirilebileceği aktarılıyor.

-iOS 18’de Siri ve AirPods desteği güçleniyor. Kafa hareketleriyle Siri’ye “evet” ya da “hayır” komutu verilebiliyor.

-AirPods Pro’ya yeni “Ses İzolasyonu” özelliği geliyor. Bu özellik arka plan gürültüsünü ortadan kaldırıyor. iOS 18’de aynı zamanda oyunlar için “Spatial Audio” desteği getiriliyor.

-Apple TV+’a InSight isimli bir özellik geliyor. Bu özellik, Amazon Prime Video’daki gibi içerikteki oyuncuları ve müzikleri gerçek zamanlı olarak gösteriyor.

-Apple Watch’ların yeni işletim sistemi watchOS 11 duyuruldu. Sürüm, spor yoğunluğunu takip etmek için yeni bir “antrenman yükü” ölçümü getiriyor. Burada genel bir değerlendirme için özel bir algoritmadan güç alınıyor.

-iPhone’daki Apple Watch ile bağlantılı Fitness uygulamasındaki “Özet” ekranına özelleştirme getiren Apple, watchOS 11 ile “Hayati Değerler” isimli yeni bir uygulama da sunuyor. Bu uygulama vücuttaki en önemli hayati verilerin bir özetini sunuyor ve olumsuz durumlarda bilgi veriyor.

watchOS 11 ile yeni Apple Watch araç takımları sunuluyor. Arayüzdeki bir araya getirilen araç takımları “Live Activities” ile güçlendiriliyor.

-watchOS 11, arkadaşınıza ya da ailenize gece koşusunu güvenle bitirdiğinizi ve eve sağ salim döndüğünüzü bildirmeniz için bir antrenman bağlama özelliği sunuyor.

-iPad’lere özel iPadOS 18 resmi olarak tanıtıldı. iOS 18’deki ana ekran kişiselleştirmelerini iPad tarafına da getiren sürüm, ekranın üstüne farklı uygulamalar arasında ya da uygulama içinde farklı pencereler arasında geçişi kolaylaştıran bir menü ekliyor.

-iPadOS 18’deki video görüşmelerde, ekrana karşı tarafa göstermek için yazı yazılabiliyor ya da istenirse iPad uzaktan tam olarak kontrol edilebiliyor.

-iPadOS 18 ile sonunda iPad’ler için resmi bir hesap makinesi sunuluyor. Apple Pencil ile ekrana yazılan hesaplamaları algılayarak gerçek zamanlı olarak çözen bu gelişmiş hesap makinesi, yazılanlardan farklı grafikler/tablolar da hazırlayabiliyor. Hesap makinesini çok geç getiren ancak iyi bir çözüm hazırlayan Apple, bu konuda özellikle öğrencileri memnun edeceğe benziyor.

iPadOS 18 ile Notlar uygulaması da hesap makinesi uygulaması gibi matematiksel içerikleri algılayabilir hale geliyor. Notlar uygulaması geliştirilen “Smart Script” özelliğiyle artık kişilerin yazı tarzını algılayarak öğreniyor ve bunları normal yazılara uygulayabiliyor.

-macOS Sequoia duyuruldu. iOS/iPadOS tarafındaki Notlar uygulamasının yeniliklerini Sequoia ile macOS’e de getiren Apple, Sequoia ile iPhone’ları Mac’lere gerçek anlamda bağlıyor. Artık iPhone’lar Mac’lerden kablosuz olarak kontrol edilebiliyor. iPhone bildirimleriyle macOS üzerinde etkileşime girilebiliyor, bu modda iPhone’ların sesleri dahi macOS’e taşınıyor. Bu süreçte iPhone’lar kilitli duruyor.

-macOS Sequoia’daki masaüstünün göründüğü görüntü görüşmelerde sadece seçilen içerikler karşı tarafa aktarılıyor, video görüşmeler için sanal arka planlar oluşturulabiliyor.

macOS Sequoia tanıtımı kapsamında “Passwords” isimli özel bir parola yönetim uygulaması duyuruldu.

-macOS Sequoia’daki Safari, her zaman olduğu gibi yine dünyanın en hızlı tarayıcısı olarak tanıtılıyor. Safari artık sayfadaki en önemli içerikleri “Highlights” menüsü altında gösteriyor, buna ek olarak makine öğrenim kullanarak tek tuşla sayfaların özetini çıkarabiliyor.

-macOS Sequoia ile sunulan yeni Game Porting Toolkit 2 aracıyla önümüzdeki dönemde macOS’a daha fazla oyun gelecek. Örneğin Japonya’da geçen Assassin’s Creed Shadows, çıktığı zaman ilk günden macOS için de sunulacak. Buna ek olarak merakla beklenen oyun iPad’lerde de oynanabilecek.

-WWDC24’te tanıtılan yeni işletim sistemlerinin geliştirici betaları bugün çıkacak.

-WWDC24’te sıra esas merak edilen “Apple Intelligence” dönemine geldi. Apple üretken yapay zeka dünyasına resmi olarak adım attı.

-iPhone, iPad ve macOS’leri kapsayan Apple Intelligence altyapısı, iPhone bildirimlerine bakarak önemli olanları öne çıkarabiliyor. Yazıları özetleyebilen sistem, yazılanlardan görseller üretilmesine imkan tanıyor. Burada farklı görsel formatları sunuluyor, bu özelliklerin hepsi Apple’ın geliştirdiği uygulamalara getiriliyor.

Apple Intelligence altyapısı, kompleks komutları algılayarak yerine getirebiliyor.

-Apple Intelligence altyapısı Apple imzalı tüm uygulamalardaki verileri/bilgileri analiz edecek ancak bunu güvenli şekilde yapacak. Bu altyapı A17 Pro ve M1 ile üstü işlemcilerde yerleşik olarak çalışacak yani kilit kişisel veriler uzaktaki sunuculara gitmeyecek. Ancak bazen güçlü işler için bulut sistemlerinden güç alınması gerekecek. Bunun için Apple Silikon işlemcilerden oluşan özel sunucular kuran Apple, bu sunucularda kişilerin verilerini işlemeyecek. Private Cloud Compute adı verilen altyapıda kişisel veriler depolanmayacak.

Apple Intelligence ile dijital asistan Siri sonunda çok daha akıllı, kişisel ve gelişmiş hale geliyor. Daha doğal konuşur hale getirilen Siri, kişileri eskiye nazaran çok daha iyi şekilde anlıyor ve görüşmeleri hafızada tutabiliyor. Yazılı olarak da iletişim kurulabilen Siri, Apple donanımlarıyla alakalı sorulara cevap detaylı olarak cevap verebiliyor. Bu özelliklerin hepsi iOS 18 çıktığı zaman sunulacak, yüksek ihtimalle 2025 yılında Siri ekrandakileri okuyarak/algılayarak istekleri yerine getirebilecek.

Yeni Siri uygulamaların içindeki özellikleri kullanabilecek, örneğin bir fotoğrafı sizin yerinize daha iyi hale getirebilecek. Notları özetleyebilecek ya da sizin yerinize video çekebilecek Siri, çok gelişmiş bir arama sistemi kazanacak. Örneğin istediğiniz zaman ehliyet fotoğrafınızı arşivden bularak karşınıza getirebilecek ya da bir arkadaşınızın mail olarak gönderdiği kitap önerisini bulabilecek. Yeni Siri ile görüşülerek birden fazla uygulamaya girmeden farklı işler yerine getirilebilecek.

Apple Intelligence kapsamında Mail ya da Notlar içerisinde yazılanlar, farklı tonlarda yeniden yazılarak daha iyi hale getirebilecek. Buna “Rewrite” adını veren Apple, yazılanları özetleyebilecek ve kilit noktaları çıkarabilecek. Gelen e-posta’lara uygun otomatik cevaplar oluşturacak Apple Intelligence altyapısı, gelen e-postaların içinde ne olduğunu kısa bir formatta gösterecek ve genel özet de yapabilecek. En önemli e-postaları belirleyebilerek en üste çekecek sistem, böylelikle bildirim çılgınlığının rahatlıkla yönetilmesine yardımcı olacak. Bu sistem, rahatsız etme modu açıldığında da çalışacak ve sadece ama sadece çok önemli bildirimleri seçerek gösterecek.

-Apple Intelligence ile “Genmoji” de duyuruldu. Burada sadece yazarak emojiler ya da Apple’ın değişiyle Genmoji’ler oluşturabilecek. Altyapıda kişilerin fotoğrafları kullanılarak Genmoji’leri üretilebilecek.

-Apple Intelligence temelli duyurulan Image Playground özelliği, direkt olarak cihazda yazılanlardan görseller üretilmesine imkan tanıyacak. Burada farklı tarzlar seçilebilecek ve birden fazla içerik de harmanlanabilecek. Bu altyapı Apple’ın birçok farklı uygulamasında yer alacak, ek olarak özel bir Image Playground uygulaması da sunulacak. Aynı zamanda uygulama geliştiriciler için bir API da hazırlanmış durumda.

Apple Intelligence altyapısında Notlar uygulamasına bir Image Wand aracı eklenecek. Bu araç ile basit çizimler güzel görseller haline getirilebilecek. Aynı zamanda bu özellikle Notlar’a eklemek için görseller üretilebilecek.

Apple Intelligence ile elbette fotoğraf düzenleme süreci de gelişiyor. Artık çekilen fotoğraflardan istenmeyen objeler ya da kişiler saniyeler içerisinde kaldırılabilecek. Fotoğraflar ve videolar içerisinde doğal dil temelli arama sunacağını da belirten Apple, Apple Intelligence ile kişilerin fotoğraf ve videolarından güzel video anıları oluşturacak. Bu anılara aktarıldığı kadarıyla Apple Music’ten farklı müzikler eklenecek.

-Notlar uygulaması ses kayıtlarını Apple Intelligence ile yazıya dökebilecek. Bu özellik telefon uygulamasında da olacak. Sesin kaydedildiği ve yazıya döküleceği karşı tarafa bildirilecek.

-WWDC24’te söylendileri gelen OpenAI ortaklığı da duyuruldu. Bu ortaklık sayesinde iPhone, iPad ve macOS’e derin bir ChatGPT entegrasyonu geliyor. Örneğin Siri sorduğunuz soruya eğer isterseniz ChatGPT’den yardım alarak cevaplar verebilecek. Buna ek olarak ChatGPT kullanılarak Apple ürünlerinde farklı yazılar ya da görseller oluşturulabilecek. Apple, ChatGPT ile olan etkileşimin ücretsiz olduğunu belirtiyor ve her adımda gizlilik odaklı gerekli izinlerin alınacağını söylüyor.

Apple Intelligence, geliştiricilerin hayatını da kolaylaştıracak. Apple hem özel SDK’ler sunacak hem de xCode içinde üretken yapay zeka temelli yardımcılar sunacak. Bunlar yardın detaylandırılacak.

-Apple Intelligence özelliklerinin büyük bölümü maalesef İngilizce destekli olacak. Apple daha sonra diğer dillere destek verecek ancak bu çok ciddi bir zaman alacaktır.

-Apple Intelligence’ın yerleşik işlem gücü gerektiren özellikleri iPhone 15 Pro’da ve M1 ile sonrası işlemciye sahip iPad’ler ile Mac’lerde kullanılabilecek. Henüz kesin değil ancak diğer cihazlara ise bulut temelli Apple Intelligence özellikleri getirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

-iOS 18 işletim sistemi yıl sonuna doğru şu iPhone modellerine yüklenebilecek: “iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE (2. nesil) ve iPhone SE (3. nesil).

-iPadOS 18 işletim sistemi yıl sonuna doğru şu iPad modellerine yüklenebilecek: “2018 ve sonrasında çıkan iPad Pro’lar, 2019 ve sonrasında çıkan iPad Air’ler, 2019 ve sonrasında çıkan iPad mini’ler ve 2019 ve sonrasında çıkan iPad’ler.”

-Yeni macOS işletim sistemi yıl sonuna doğru şu Mac bilgisayar modellerine yüklenebilecek: “2021’de veya daha sonra tanıtılan MacBook Pro ve MacBook Pro (13 inç, M1, 2020),
2022’de veya daha sonra tanıtılan MacBook Air ve MacBook Air (M1, 2020), 2021’de veya daha sonra tanıtılan iMac, 2020’de veya daha sonra tanıtılan Mac mini, 2022 veya sonrasında tanıtılan Mac Studio ve 2023’te tanıtılan Mac Pro.”

-Yeni watcOS11 işletim sistemi yıl sonuna doğru şu Apple Watch modellerine yüklenebilecek: “Apple Watch Seri 6, Apple Watch Series 7, Apple Watch Series 8, Apple Watch Series 9, Apple Watch Ultra (1. nesil), Apple Watch Ultra (2. nesil), Apple Watch SE (1. nesil) ve Apple Watch SE (2. nesil)”

iOS 18 ve Apple Intelligence dönemi yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV