reklamı kapat

POPÜLER

Nokia yeni logo

Nokia, 3D uzamsal ses kullanarak ilk sesli ve görüntülü aramayı gerçekleştirdi

Mobil iletişim konusunda en önemli firmalardan olan Nokia, 3D uzamsal ses kullanarak ilk sesli ve görüntülü aramayı gerçekleştirdi.

Artık Nokia telefonlar öne çıkmıyor ancak firmanın geliştirdiği mobil teknolojiler halen sektörün merkezinde yer alıyor. Firmayı mobil iletişim tarafında bugün gündeme getiren ise 3D uzamsal ses kullanarak ilk sesli ve görüntülü aramanın gerçekleştirilmesi oldu. 5G Advanced teknolojisinin mümkün kıldığı “3GPP Immersive Video and Audio Services (IVAS)” kodeğini kullanan bu görüşme, bir gelecek gösterimi oldu. Söylendiği kadarıyla şu anda hücresel ağ üzerinden yapılan tüm telefon görüşmeleri monofonik yani ses tek bir kanala sıkıştırılıyor. Uzamsal ses ise birden fazla kanaldan iletildiği için seslerin farklı yönlerden geliyormuş gibi duyulmasını sağlıyor. Bu sayede daha çevreleyici bir deneyim elde edilebiliyor. Şirkete göre mevcut akıllı telefonların büyük çoğunluğu, 5G bağlantısı üzerinden 3D ses iletebiliyor. Ancak bu çok daha doğal ve etkileyici bir iletişim deneyimi vadeden teknolojinin yaygınlaşması için daha çok uzun bir süre bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nokia geçtiğimiz aylarda 6G için Türk Telekom ile bir “İyi Niyet Sözleşmesi” imzalamıştı. Bu konuda yapılan açıklama şöyle olmuştu: “Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, kullanıcılarına en ileri teknolojileri sunmak hedefiyle çalışmalarını ve yatırımlarını sürdürürken hem yerel hem de global düzeyde dünyanın önde gelen şirketleri ile iş birliklerini sürdürüyor. Bu kapsamda 6G tabanlı ürün ve hizmetler geliştirerek, Türkiye’nin dijital dönüşümüne hız kazandırmayı amaçlayan Türk Telekom, mobil, sabit ve bulut teknolojilerinde dünyanın önde gelen markalarından Nokia ile 5G, 5G-Advanced ve 6G teknolojileri kapsamında İyi Niyet Sözleşmesi’ni (MoU) imzaladı. Türk Telekom ve Nokia bu iş birliği kapsamında, 6G şebeke dönüşümü ve 6G tabanlı ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ve denenmesi için stratejik vizyon paylaşımının yanı sıra 6G’nin endüstriyel uygulamalarını gerçekleştirmek ve ekosistemi geliştirmek için birlikte çalışacak. “

Nokia adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X