reklamı kapat

POPÜLER

Arc Search LOG Görsel

Farklı bir deneyim isteyenler için hazırlandı: Safari’ye alternatif yeni iOS tarayıcısı “Arc Search”

Farklı bir deneyim isteyenler için hazırlandı. Safari’ye alternatif yeni iOS tarayıcısı Arc Search, ücretsiz olarak çıkışını yaptı.

Arc tarayıcının arkasındaki firma The Browser Company tarafından hazırlanan Arc Search, şimdilik sadece iOS’ta yer alıyor ve ücretsiz olarak buradan elde edilebiliyor. Sade ancak modern bir arayüzü bulunan uygulama, Apple izin vermediği için Safari ile aynı temeli paylaşıyor (Bu yakında Avrupa Birliği ülkeleri özelinde değişecek. Detaylar burada) ve genel olarak çok seri bir kullanıcı deneyimi getiriyor. Yeni tarayıcıyı özellikle aramaya odaklayan ve bu konuda, “Safari ve Chrome’a göre arama yapmak 2 kat daha hızlı” açıklamasını yapan firma, bundan gerçekten yalan söylemiyor çünkü yaptığımız denemeler bu iddiayı hemen hemen doğruluyor, tarayıcıyı açtığınız an karşınıza arama sayfası çıkıyor. Türkiye’den de elde edilebilen uygulama, özellikle “Browse for me” özelliği ile öne çıkıyor. Bu yapay zeka destekli özellik kapsamında tarayıcı bilgi almak istediğiniz konuda kendisi bir arama gerçekleştiriyor ve sonuçları özel bir arayüzde şık şekilde karşınıza getiriyor. Hemen aşağıda gösterilen bu arama deneyimi, alana farklı bir yaklaşım getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İstenirse elbette Google temelli normal arama da yapılabilen tarayıcı, sayfalardaki okuma deneyiminizi olumsuz etkileyebilecek birçok içeriği otomatik olarak engelliyor. İstenirse varsayılan tarayıcı yapılabilen Arc Search, açık sekmeler arasında hızlı ve akıcı bir geçiş sunuyor. Herhangi bir hesap girişi yapmadan kullanılabilen tarayıcı, CEO tarafından yapılan açıklamaya göre yakında “Arc Anywhere” altyapısı üzerinden Mac/Windows’taki Arc tarayıcı ile anında sekme senkronizasyonu da yapabilecek.

Mac tarafında genel olarak çok sevilen Arc tarayıcı için en son Windows macerasının başlaması ses getirmişti. Mac için direkt olarak buradan ücretsiz şekilde elde edilebilen Arc tarayıcıyı için ilk Windows beta davetiyeleri geçtiğimiz aylarda gönderilmeye başlanmıştı. O zaman bir açıklama yapan firma, tarayıcıyı Windows tarafı için de Swift içerisinde hazırladıklarını belirtmişti. The Browser Company tarafından geliştirilen Chromium temelli tarayıcı Arc, bundan önce interneti ya da daha spesifik olarak internet sitelerini kişiselleştirme konusunda dikkat çekici bir adım atmıştı. Tarayıcı için geçtiğimiz yıl içinde Boosts 2.0 adı verilen bir altyapı duyuran ve kullanıma alan firma, bu özellik sayesinde kişilerin internet sitelerinin arka plan rengini, font rengini, font boyutu ve font tipini basit şekilde değiştirmesine imkân tanıyordu.

Arc Search tarayıcı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu